Menopozal semptomlar ile cinsel yaşam arasındaki ilişkiler
Menopausal symptoms and sexual life between relation
- Tez No: 242019
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NEVİN AKDOLUN BALKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Araştırma, menopozal semptomlarla cinsel yaşam arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Menopoz Ünitesi'nde yapılmıştır. Örneklem 249 kadından oluşmuştur.Veriler araştırmacı tarafından literatüre göre oluşturulan soru formu, MSDÖ ve KCFSİ ile 18.02.2008?28.03.2008 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma için resmi izinler, etik onay ve katılımcılardan sözlü ve yazılı onam alınmıştır.Veriler betimsel istatistik yöntemleri, güvenirlik analizi, Kolmogorov-Smirnov testi, Pearson korelasyon analizi, Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testi ile değerlendirilmiştir.Yaş ortalaması 52.30±6.06 olan kadınların %72.3'ü ilkokul mezunu ve %67.9'u ev hanımıdır. Menopoz yaşı ortalaması 45.34±4.87'dir. Kadınların %18.9'u HRT almıştır.Kadınların yarıya yakını menopozal ( =22.58±6.31) ve ürogenital semptomları ( =5.86±2.36), üç kadından biri somatik ( =8.55±2.77) ve psikolojik semptomları ( =8.16±3.04) şiddetli olarak yaşamaktadır. En çok sıcak basması/terleme (%53.4), en az (%34.5) endişe/kaygı yaşanmaktadır.Kadınların %77.1'inin cinsel yaşamı olumsuz etkilenmiş, %76.3'ünün eşine karşı cinsel isteği, %79.1'inin cinsel ilişki sıklığı azalmıştır. Kadınların yarıdan fazlası cinsel doyum ( =6.90±3.19) ve cinsel ilişkide rahatsızlık ( =6.32±3.15), yaklaşık yarısı da cinsel ilişki sıklığı/libido ( =8.06±2.94) ve genel cinsel sorunlar ( =21.29±7.98) yaşamaktadırlar. En fazla cinsel ilişkide rahatsızlık (%69.5) ve vajinal kuruluk (%68.7) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted in Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Menopoz Ünitesi in order to determine the relation between the menopausal symptoms and sexual life both descriptively and sectionally. The sampling was composed of 249 women. The data has been colected by the researcher, with MSDÖ and KCFSİ, between 18.02.2008 and 28.03.2008, via the surveys which were prepared in accordance with the literature.The data has been evaluated by descriptive statistical methods, reliability analysis, Kolmogrov-Smirnov test, Pearson correlation analysis and Kruskal Wallis and Mann Whitney U test. The official permits, ethical approvals and written and oral agreements from the contributors are taken for the research.The women had an age average of 52.30±6.06 of which 72.3% were primary school graduates and 67.9% were housewives. The average of menopause is 45.34±4.87 . The %18.9 of women took HRT.Approximately half of the women are experiencing menopausal ( =22.58±6.31) and urogenital ( =5.86±2.36) , one third of the women are experiencing somatic ( =8.55±2.77), and pschological ( =8.16±3.04) symptoms violently. The most fever / sweating (53.4%) and the least (34.5%) anxiety/worry is seen.77.1 % of the women?s sexual lives were affected negatively; %76.3 of the women?s sexual desires and %79.1 of the women?s sexual intercourse frequency decreased. More than the half of the women experienced sexual disstatisfaction ( =6.90±3.19) and discomfort in sexual intercourse ( =6.32±3.15) and the other half experienced sexual intercourse frequency / libido ( =8.06±2.94) and general sexual problems ( =21.29±7.98) . The most experienced problems are discomfort in sexual intercourse (%69.5) and vaginal dryness (%68.7). However only 4.4 % have rapplied to medical institutions and 13.3% have tried any products other than medicine for their sexual problems.Important relationships have been found between MSDÖ general scale and KCFSİ general scale and problems in sexual intercourse, urogenital complaints and KCFSİ general scale and sexual intercourse, somatic complaints and KCFSİ general scale and sexual intercourse lower scale.