Farklı sürelerde uygulanacak olan cuprizonun wistar-albino türü sıçanlarda sinirsel demiyelinizasyon üzerine etkisinin elektrofizyolojik olarak incelenmesi
Electrophysiological assesment of cuprizone induced demyelination at wistar-albino rats
  1. Tez No: 242020
  2. Yazar: HARUN BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRULLAH KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Multipl Sclerosis (MS), merkezi sinir sisteminde miyelin yıkımını içeren, periferik sinir sistemini de etkileyebilen bir bozukluktur. Demiyelizasyon bozuklukları sonradan edinilen bir rahatsızlıktır ve aksonları nispeten koruyan miyelinlerin dejenerasyonuyla ortaya çıkmaktadır. Cuprizon modeli toksik demiyelinizan modelidir ve deney hayvanlarının cuprizon ile beslenmelerine dayanmaktadır. Bu çalışmanın amacı cuprizon modelinin wistar-albino türü sıçanlarda denenmesi ve sinir iletim hızındaki değişimlerin elektrofizyolojik olarak incelenmesidir.Sıçanlar kendi aralarında 6 gruba ayrıldı. Cuprizon daha önce hazırlanmış olan %1 lik Karboksi-metil-seluloz (KMS) içerisinde karıştırıldıktan sonra ağızdan gavajla her gün, her gruba değişik sürelerde olacak şekilde uygulandı. Deney süresinin sonunda hayvanların medulla spinalisten EMG yardımıyla motor sinir ileti hızları ölçüldü. İğne elektrotlarıyla spinal kord uyarıldıktan sonra gastroknemius kası üzerinde EMG kayıt elektrotlarıyla elde edilen potansiyel olan Birleşik kas aksiyon potansiyellerinin (BKAP) analiziyle sinir ileti hızı hesaplandı. Hayvanlar sakrifiye edildikten sonra beyin ve beyincik dokularından histopatolojik inceleme yapıldı.Normal yemle beslenen sıçanların spinal kord motor sinir ileti hızı 76,54 ± 4,76 m/s (Hız±Standart Hata (SH))olarak hesaplandı. Bu değer KMS ile beslenenlerde 88,04 ± 9,11 m/s, 4 hafta cuprizon ile beslenenlerde 72,01 ± 6,90 m/s, 5 hafta cuprizon ile beslenenlerde 68,10 ± 13,53 m/s, 6 hafta cuprizon ile beslenlerde 46,35 ± 1,95 m/s ve 7 hafta cuprizon ile beslenenlerde 55,89 ± 6,11 m/s olarak hesaplandı.Cuprizon uygulanan sıçanlarda motor sinir ileti hızları 4. haftadan itibaren düşme eğilimine girdi. Bu düşüş 6. haftada maksimum olarak gözlendi. 7. Hafta da ise motor sinir ileti hızında artış görülmeye başlandı. Bu da bize Cuprizon modeli için wistar-albino türü sıçanlarda 6 hafta cuprizon uygulamasının MS için uygun olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Multipl Sclerosis is a disease that affects the Central Nervous System (CNS) by destructing myelin shield and also can affects the peripheral nervous system. Demyelination is acquired characteristics disease and appears with the degeneration of myelin which protects the axons. Cuprizon model is a toxic demyelination model and depends on feeding the animal by cuprizon. The purpose of this experiment is to try the cuprizon model on Wistar-Albino rats and to investigate the changes of spinal nerve conduction velocity by electrophysiological study.Rats are separated 6 different groups. After adding and mixing the cuprizon in 1% carboxymethyl cellulose (CMC) had given to the groups in different time period by gavage from mouth, every day. At the end of the experiments spinal nerve conduction velocity was measured by EMG. After stimulating the spinal cord by needle electrodes, Compound muscle action potential (CMAP) detected from the above level of gastrocnemius muscle by EMG surface record electrodes and then spinal nerve conduction velocity calculated by analyzing the CMAP. Cerebrum and cerebellum were taken for histopathological investigation after the animals sacrificed.Spinal cord nerve conduction velocity (SNCV) of rats who feed with normal fodder was calculated as 76.54 ± 4.76 m/s (Velocity ± Standart Error (SE)). SNCV of the rats who feed with CMC was calculated as 88.04 ± 9.11 m/s, who feed with cuprizon during 4 weeks 72.01 ± 6.90 m/s, who feed with cuprizon during 5 weeks 68.10 ± 13.53 m/s, who feed with cuprizon during 6 weeks 46.35 ± 1.95 m/s, who feed with cuprizon during 7 weeks 55.89 ± 6.11 m/s.SNCV of the rats who had feed with cuprizon began tendency of decrease after 4th weeks. These reductions were observed as maximum at 6th weeks. At 7th week increments were observed at SNCV. These results indicated us 6 weeks of cuprizon feedings could be suitable to bring into existence of MS for Wistar-Albino type rats.