Kadınlarda sağlık eğitimi menopoz tutumu ve yaşam kalitesinde ne kadar etkili?
How effective is health education in women on menopause attitudes and quality of life?
- Tez No: 967847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE ŞULE GÜMÜŞTAKIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Menopoz dönemi, kadın hayatının fiziksel, psikolojik ve hormonal açıdan birçok değişikliğin yaşandığı yaklaşık 25-30 yıllık bir süreçtir. İleri yaşla birlikte menopoz semptomlarının ve menopoz ilişkili hastalıkların ortaya çıkışı nedeniyle kadınların yaşam kalitesi olumsuz etkilenebilmektedir. Menopoza özgü yaşam kalitesini ve semptom şiddetini etkileyen diğer bir faktör ise menopoza yönelik tutum olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızda menopoza özgü sağlık eğitiminin menopoza yönelik tutum, semptomlar ve yaşam kalitesi üzerindeki etkililiğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç Yöntem: Araştırmamız prospektif nitelikte müdahale çalışması olup Haziran 2024-Mart 2025 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi (KSÜ SUAH) Aile Hekimliği Polikliniğine ve ilgili anabilim dalına bağlı eğitim aile sağlığı birimine başvuran 45-55 yaş aralığındaki postmenopozal kadınlar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma 65 eğitim grubu, 65 kontrol grubu olmak üzere 130 katılımcı ile yürütülmüştür. Katılımcılar eğitim ve kontrol grubu olarak rastgele ayrılmıştır. Eğitim grubuna, belirli günler belirlenerek menopoza özgü sağlık eğitimi, kontrol grubuna ise rutin sağlık önerileri verilmiştir. Eğitim grubu için eğitimden hemen önce ve 3 ay sonra kontrol grubu içinse ilk karşılaşmada ve 3 ay sonrasında olmak üzere yüz yüze veya telefonla görüşme tekniği ile araştırmacı tarafından hazırlanan katılımcı bilgi formuna ek olarak Menopoz Tutum Değerlendirme Ölçeği (MTDÖ) ve Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (MÖYKÖ) ile oluşturulmuş formlar, anket şeklinde uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Bulgular: Eğitim ve kontrol grubunda sosyodemografik özellikler, antropometrik ölçümler, kronik hastalık varlığı, ilaç kullanımı, sigara –alkol kullanımı gibi özelliklerde aralarında fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The menopausal period is a duration of approximately 25–30 years in a woman's life during which many physical, psychological, and hormonal changes occur. Due to the emergence of menopausal symptoms and menopause-related diseases with advancing age, women's quality of life may be negatively affected. Another factor that affects menopause-specific quality of life and the severity of symptoms is the attitude toward menopause. In our study, it was aimed to reveal the effectiveness of menopause-specific health education on attitudes toward menopause, symptoms, and quality of life. Materials and Methods: Our study is a prospective interventional study conducted between June 2024 and March 2025 at the Family Medicine Outpatient Clinic and the affiliated educational family health unit of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Training and Research Hospital (KSU TRH). Postmenopausal women aged 45 to 55 years who applied to these units were included in the study. The study was carried out with a total of 130 participants, consisting of 65 in the intervention group and 65 in the control group. Participants were randomly assigned to either the intervention or control group. Participants in the intervention group received a single session of menopause-specific health education in groups, while the control group was provided with routine health advice. For the intervention group, assessments were conducted immediately before the training and three months afterward; for the control group, assessments were conducted at the first encounter and again three months later. Data were collected through face-to-face or telephone interviews using a participant information form developed by the researcher, along with the Menopause Attitude Assessment Scale (MAAS) and the Menopause-Specific Quality of Life Scale (MENQOL), administered as questionnaires. Data analysis was performed using the SPSS statistical software program. Result: No significant differences were found between the intervention and control groups in terms of sociodemographic characteristics, anthropometric measurements, presence of chronic diseases, medication use, or smoking and alcohol consumption.