Erişkin erkek sıçanlarda deneysel olarak oluşturulmuş bor toksisitesi üzerinde E vitamininin rolü
The role of vitamin E on boron toxicity formed experimentaly in adult rats
  1. Tez No: 242034
  2. Yazar: CAN ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAROL ŞAHİNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Erişkin erkek sıçanlarda deneysel olarak oluşturulmuş Bor toksisitesi üzerinde E Vitamininin rolü.Bor (B) elementi yüksek dozlarda kullanıldığında testis dokusu ve hücreleri üzerinde toksik etki göstermektedir. Hücre ve dokular, meydana gelen bu toksik etkilerden E Vitamini (E Vit) gibi antioksidan sistemlerle korunabilirler. Bu çalışmamızda B'nin sıçan testisleri üzerindeki toksik etkisi üzerine E Vit'in nasıl bir etkisinin olduğunu araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda, her birinde 32 erişkin erkek sıçan bulunan 10 günlük ve 20 günlük deney grupları olmak üzere iki deney grubu oluşturuldu. 10 günlük ve 20 günlük deney grupları da kendi içerisinde kontrol, içme suyunda 450 mg/kg B verilen grup, E Vit ile aynı hacimde zeytinyağı verilen grup, içme suyunda 450 mg/kg B + 200 mg/kg E Vit verilen grup olmak üzere dört alt gruba ayrıldı. B olarak, B'nin doğada bulunan bileşiklerinden biri olan boraksı kullandık. Deney sonunda vücut ve testis ağırlıkları ölçüldü ve karşılaştırmalar yapıldı. Sol testisler doku takip işlemi için Bouin çözeltisi içerisine alındı. Elde edilen parafin bloklardan 5 µm kalınlığında seri kestiler alındı ve Periyodik Asit-Schiff+Hematoksilin ile boyanarak mikroskobik incelemeler yapıldı. Vücut ve testis ağırlıkları gruplar arasında önemli fark gösterdi. Mikroskobik incelemeler B'nin testislerde bazı bozukluklara yol açtığını ve bu bozuklukların B+E Vit verilen gruplarda görülmediği gözlendi. Elde edilen bulgulara göre, B'ye maruz kalma süresine bağlı olarak spermatogenez hücrelerinde meydana gelen bozuklukların E Vit verilmesiyle önlenebildiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The role of vitamin E on boron toxicity formed experimentaly in adult ratsWhen boron (B) element is used in high doses, it shows a toxic effect on testicle tissue and cells. Cells and tissues may be protected from these toxic effects by antioxidant systems like vitamin E (Vit E). In this study, we aimed to define what kind of protective effect Vit E had on B-induced testicular toxicity in rats. In this study, 10-day and 20-day trial groups were set up and there were 32 rats in each. These trial groups were divided into the following four groups: control group, the group to which 450 mg/g B was administered in their drinking water, the group to which olive oil was given in the same volume as Vit E, the group to which 450 mg/kg B + 200 mg/kg E was administered in their drinking water. As B, we used borax, which is compound of B in nature. At the end of the study, the body and testicle weights were measured and comparisons were made. Left testicles were taken into Bouin solution for tissue follow-up procedure. From the paraffin blocks 5 µm-thick sequential sections were taken and stained with Periodical Acid-Schiff hematoxylin for microscopic examinations. There were significant differences between body and testicle weights. The microscopic examinations showed that B caused some defects; however, these defects were not observed in B+Vit E groups. According to the findings, it was concluded that depending on the length of time for B exposure, the defects occurred in spermatogenesis cells could be prevented by administering Vit E.