Fagositik dendritik hücrelerin aanalizi ve ebv enfeksiyonu olan hastalardan alınan, IL-2 ile çoğaltılan T ve NK hücrelerinin kontrollerle karşılaştırılması
Analysis of phagocytic dendritic cells and IL-2 propagated T and NK cells of patients with ebv infection as compared to controls
  1. Tez No: 242061
  2. Yazar: ŞAFAK CEREN AKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. MARİON SCHNEİDER, PROF. DR. MURAT ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Epstein-Barr virüs (EBV), Herpesviridae ailesinin, Gamaherpesvirinae ait ailesindendir ve cinsi lenfokriptovirüs'dür. Yüksek dozda immun sistemi baskılayıcı terapi ya da fonksyonal eksiklik, oksidatif stres ya da transplant EBV gibi virüslerin aktivasyonunu sağlayabilir. EBV aktivasyonuda lenfoprolitif hastalıklara (PTLD) ve hemofagositik lenfohistiyozis'e sebep olabilirDendritik hücreler (DH) immun sistemin profesyonel antijen sunan ve sistemin düzenini sağlayan hücrelerdir. Dendritik hücreler immatür ya da matür şekillerde bulunurlarİmmatur dendritik hücreler, antijenleri tutmak için makropinositoz ve reseptörlerin aracılık ettiği endositoz ile donatılmışlardırMatür dendritik hücreler ise, antijenleri yakalama kapasitelerini kaybederler ve onun yerine majör histocompability kompleks sınıf I ve II moleküllerinin kontekstinde bulunan işlenmiş peptidleri lenfositlere sunma üzerine uzmanlaşmışlardırEğer sağlıklı vericilerden alınan hemofogositik hücreler (buffy coats) in vitro da kültür edilirse iDH ve mDH arasında ne gibi farklılıklar ve benzerlikler olur diye düşündük ve çalışmamızda mDH üzerindeki CD80, CD25, CD83 ve PDL-2 gibi markırların ekspresyonunu tesbit ettik. Bu markırlar iDH üzerinde bulunmazlar. iDH ise özellikle CD1a, CD2, CD178 ve CD23 ekspres ederler fakat bu markırlar da mDH üzerinde bulunmazlar. Ayrıca CD209, TLR-2 ve CD19 mDH üzerinde düşük pozitifken, CD86 ise iDH de düşük pozitiftir. Her ikisinde de HLA sınıf I, TLR-3, CD39, CD123 ekspresyonu vardır fakat TRAIL ve CD3 ekspresyonu yoktur. Diğer yandan, bu zamana kadar DH'ler HLA-DR+ olarak karakterize edilmiştir. Bizim sonuçlarımız, DH'lerin % 40'ının bu yargıyı elemine edebileceğini işaret etmektedir. Sonuç olarak sadece HLA-DR+ net olan hücrelere yoğunlaşmak orta seviyede HLA-DR ekspresyonu yapan CD123+ alt tipleri kaçırmaya sebep olabilir ve ileriki çalışmalarda da yanlış yönlendirmeye sebebiyet verebilirAyrıca, T lenfositler omurgalı immun sisteminde bulunan beyaz kan hücreleridir. Lenfositler, vücut savunmasında önemli ve tamamlayıcı rol oynarlarEBV hastalarından alınmış ve IL-2 de üretilmiş lenfositler ile sağlıklı vericilerden alınan lenfositler arasındaki farkların araştırılmasını hedef alan ikinci çalışmamızda ise T lenfositlerin TCRa/b, Granzyme B, CD2, CD86 ve CD3 ekspres ettikleri fakat CD56, CD25 ve TRAIL ekspres etmedikleri görülmüştür. Özellikle EBV PCR pozitif T lenfositlerde CD16 ve CD95-L ekspres edilmez. Diğer yandan sağlıklı vericilerden alınan T lenfositlerde CD16 ve CD 95-L ekspresyonunun fazla olduğu, CD80 ekspresyonunun ise olmadığı görülmüştürÇalışmamızın hücre tedavisi için kullanılan dendritik hücre aşı üretimi konusunda faydalı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Epstein-Barr virus (EBV) is a member of Herpesviridae family, Gamaherpesvirinae subfamily and lenfokriptovirus genusHigh-dose immunosuppressive therapy or functional deficiencies, oxidative stress, or transplant-related complications may lead to virus reactivation such as Epstein-Barr virus (EBV). EBV reactivation, lymphoproliferative disorder (PTLD) and hemophagocytic lymphohistiocytosisDendritic cells (DC) are antigen-presenting cells that are critical for the initiation and regulation of the immune response. Dendritic cells exist in an immature or mature stateImmature dendritic cells are equipped to capture antigens by macropinocytosis and receptor-mediated endocytosisMature DCs, lose the capacity to capture antigenic material and are instead specialized to present processed peptides to lymphocytes in the context of self major histocompatibility complex (MHC) class I and II moleculesWe then asked whether hemophagocytic cells cultured from healthy donors (buffy coats) in vitro are similar or different iDC or mDC. The fallowing markers have been found expressed on mDCs CD80, CD25, CD83 and PDL-2. These are not on iDC, contrast iDC express CD1a, CD2, CD178 and CD23 but these are not on mDC. Also CD209, TLR-2 and CD19 are low+ on mDC and CD86 is low+ on iDC. Both of them express HLA class I, TLR-3, CD39, CD123 but not express TRAIL and CD3. On the other hand, until now DC have been characterized as HLA-DR +. Our results point to the fact that this method may eliminate some 40% of DC. Finally, focusing only on the brightest HLA-DR+ cells would miss the CD123 + subset that express intermediate levels of HLA-DRBesides, T cells belong to a group of white blood cells known as lymphocytes, and play a central role in cell-mediated immunitySecond, we asked whether IL-2 propagated lymphocytes from patients with EBV disease are different from IL-2 propagated cells of healthy donors. Then we determined all T lymphocytes expressed TCRa/b, Granzyme B, CD2, CD86 and CD3 but were not expressed CD56, CD25 and TRAIL. Especially T lymphocytes that EBV PCR positive were not expressed CD16 and CD95-L. On the other hand T lymphocytes from healthy donors expressed CD16 and CD 95-L but not expressed CD80Our study comes through helping about dendritic cell vaccine produce that use for cell therapy.