Sjogren Sendromunda Treg (Düzenleyici) hücrelerin rolu
The role of Treg cells in Sjogren Sendrome
- Tez No: 242062
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER TERZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sjögren sendromu (SS), gözyaşı ve tükrük bezleri başta olmak üzere ekzokrin bezlerin mononükleer hücre infiltrasyonu ile karakterize otoimmün-lenfoproliferatif bir hastalıktır. Genel populasyonda primer sjögren sendromu prevalansı % 0.5 ile % 2.7 arasında değişir. Çoğunlukla 4. ve 5. dekatlarda ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda erkeklerden 9 kat daha sık görülmektedirÖncelikle ekzokrin bezlere yönelik bu otoimmün hastalığın neden ortaya çıktığı ve neden durdurulamadığı henüz açıklığa kavuşmamıştır. Minör tükrük bezi biyopsileri histolojik tanı yöntemidir ve otorektif T hücrelerinin etyopatogenezinde önemli rolü olduğuna işaret etmektedirYeni çalışmalar düzenleyici T (Treg) hücrelerde (Fokhead Box P3) Foxp3'ün yüksek seviyede eksprese edildiğini ve bu hücrelerin gelişim ve fonksyonlarını düzene soktuklarını göstermektedir. Transkripsyon faktörü olan Foxp3, doğal Treg hücreleri için özel belirteçtir. Aktif süpresyon yapan CD4+ CD25high Treg hücreleri otoreaktif hücrelerin kontrolünde önemli rol oynadıkları hayvan modellerinde gösterilmiştir. Bu hücrelerin insan otoimmün hastalıklarında önemli rolü olduğunu gösteren veriler artmaktadır. Yeni bilgilere göre, MS (Multiple Scleros) hastalarından izole edilen Treg hücrelerin ve sağlıklı donörlerin Treg hücrelerinden daha az aktif oldukları görülmüştür. Gottenberg ve arkadaşlarının (63) yaptığı çalışmada CD4+ CD25high T hücre populasyonunun pSS (primer sjögren sendromu) örneklerinde artış gösterdiği belirtilmiştir. Aynı çalışmada ayrıca, CD4 CD25high hücrelerinin yaş ile de doğru orantılı bir şekilde arttığını göstermişlerdirBuradan yola çıkarak bizde sjögren sendromu hastalarında periferik kanda ve dokudaki Treg hücre yoğunluğunu araştırmayı planladık. Amacımız Türk populasyonunda Treg hücre sayısının sadece yaş ile değil, diğer klinik bulgularla da değişip değişmediğini daha duyarlı metodlarla araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Sjogren syndrome is an autoimmune disease of exocrine glands which is characterized by infiltration of glands with monocytes and lymphocytes. Its prevalance in general population is between 0.5 to 2.7 percent. It is more common in 4th and 5 th decads. and 9 times more common in women than men.Minor salivary gland biopsy is the diagnostic method for Sjogren syndrome.Recent studies have shown that Foxp3 is highly expressed in T regulatory cells, regulating the function and development of these cells. Foxp3, a transcription factor, is a marker for natural Treg cells. CD4+ CD25high Treg cells have an important role in the control of autoimmune cells. These cells have a functional role in human autoimmune diseases. According to the latest literature Treg cells can be isolated from Multiple sclerosis patients and they happen to be less active than healthy people?s Treg cells. In a study done ın by Gottenberg and colleques (63) they found that CD4+ CD25high T cells were unexpectedly high in Sjogren patients. They also showed that CD4+ CD25high T cells were correlated with age.In this study we have planned to ınvestıgate the concentratıon of Treg cells ın tıssue bıopsıes and perıpheral blood samplesBased on these literature work, we have planned to investigate the intensity of Treg cells in tissue samples and numbers in peripheral blood. Our main purpose was to seek the correlations between Treg cell numbers and cilinical disease activity scores.