Nesne tabanlı yaklaşım ile bir klinik bilgi sistemi örneği; pediatrik endokrinoloji
A clinical information system model with object oriented approach; pediatric endocrinology
- Tez No: 242081
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tıp Bilişimi uygulamaları, teknolojideki gelişmelere paralel olarak gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Hasta bakım ve takip sürecinde kaliteyi artırabilmek, sağlık çalışanlarının performanslarını yükseltebilmek ve sağlık sistemini çağın gereklerine uydurabilmek için yeni bilgisayar teknolojilerinin kullanımı gereklilik haline gelmiştir.Bu çalışmada Pediatrik Endokrinoloji klinik uygulamalarında hasta verilerinin kaydedilmesi ve hastaların takip sürecinde bu verilere erişilerek klinik değerlendirmenin yapılabilmesi amacıyla geliştirdiğimiz bir yazılım sunulmaktadır. Yazılım, hekimlerin hasta bakım sürecinde ihtiyaç duydukları temel veri tiplerinin saklanmasını ve önemli hesaplamaları içermektedir.Yazılımın geliştirilme süreci, geliştirme aşamasında kullanılan Visual Studio yazılım geliştirme platformu, Microsoft SQL Server veritabanı yönetim sistemi ile ilgili bilgiler ve bu araçların yazılım içersinde nasıl kullanıldığı ilgili bölümlerde anlatılmıştır. Tez çalışması sonucunda geliştirilen yazılımının kullanılması ile birlikte ortaya çıkabilecek yeniliklere de değinilmiştir.Geliştirilen yazılım şu anda Akdeniz Üniversitesi Pediatrik Endokrinoloji Bilim Dalında hasta takibi için düzenli olarak kullanılmaktadır. Çalışmanın son bölümünde, uzmanların yazılımla ilgili görüşlerine yer verilmiş ve elde edilen sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Medical Informatics applications are becoming more important in accordance with rapid technological developments. The use of new computer technologies becomes a necessity for improving the quality of patient care and monitoring process, increasing the performance of the health workers and adopting overall health care system to the current needs of the world.In this study, the software developed for recording patient data and facilitating the clinical evaluation process by providing secure access to these data in Pediatric Endocrinology clinic is presented. The software stores vital data types for physicians during patient care and also helps them for calculation of some major clinical indicators.General information about Visual Studio software development environment and Microsoft SQL Server database management system, which were both used in this study, were presented, and the use of these entire tools during the development process were described. Possible innovations which may arise with the active use of the software are also mentioned in the study.The software is currently used for patient monitoring in Department of Pediatric Endocrinology, Faculty of Medicine, Akdeniz University. The study is completed with the conceptions of the Pediatric Endocrinology specialists about the software and the conclusions derived from these conceptions.