Çocukluk dönemi alerjik bronşial astım hastalığında IL-17F gen polimorfizmlerinin rolü
Role of IL-17F gene polymorphisms in childhood bronchial asthma disease
  1. Tez No: 242080
  2. Yazar: ÖZLEM DUYMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY YEĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Biology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
IL-17 sitokin ailesi yeni keşfedilmiş olup, 1995 yılında IL-17A tanımlanmıştır, daha sonra diğer üyeleri (IL-17B, IL-17C, IL-17D, IL-17E, IL-17F) 2000-2002 yılları arasında keşfedilmiştir. Bu moleküller disülfit zincirli 20-30 kd molekül ağırlığında yangı oluşturucu (proinflammatory) sitokinlerdirIL-17F karaciğer, akciğer ve fötal karaciğer dokuda güçlü ekspresse olur. Ayrıca inaktif mast hücrelerinde ve aktivasyon sonrası periferal kan mononüklear hücrelerde, basofillerde, CD4+ hücrelerde ekspresse olduğu gösterilmiştir. IL-17F, ML-1 veya IL-24 olarak da adlandırılır.IL-17F IL-17A ile %40 homoloji gösterir ve 153 amino asit içeren bir proteindir. IL-17 ailesinin diğer üyelerine göre IL-17A ile en yüksek homoloji gösteren IL-17F' dir. IL-17F geni 3 ekzon içeren 7742 bp uzunluğundadır, 6p12 kromozomda lokalize olmuştur. IL-17F birkaç hücre tipinde sitokinler, kemokinler, growth faktörü, adhesyon molekülleri, IL-8, GM-CSF, growth-related oncogene-? (GRO-?), epitelial-cell derived neutrofil activating protein (ENA-78), TGF-ß, monosit chemoattractant protein-1 ve intercellular adhesion molekül-1 ekspresyonunu indükler. Bu moleküller havayolu astım modelinde ve lökosit aktivasyonunda önemli rol oynar. IL-17F, IL-6 ve IL-8 transkripsiyonunu yükseltir. IL-17A ve IL-17F, IL-8 salınımı yolu ile nötrofillerin havayolunda toplanmasını sağlarBu veriler IL-17F'in havayolu inflamasyon ve astım patogenezinde önemli rol oynayan bir sitokin olması ihtimalini gündeme getirmektedir. IL-17F geninde amino asit değişimine neden olan 3 polimorfizm saptanmıştır. Bu polimorfizmler 126Glu-Gly, 155Val-Ile, 161His-Arg dir. Biz bu çalışmada IL-17F polimorfizmlerinin Türk toplumundaki dağılımını ve çocukluk çağı astım olgularında bu dağılımın farklı olup olmadığını incelemeyi planladık. 161His-Arg IL-17F polimorfizminin ARMS-PSR yöntemi ile genotiplendirmemizin sonucunda astım ve sağlıklı kontrol gruplarında aleller arasında, A allelinde bir artış gözlendiyse de istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır (p=0,066). Astım ve sağlıklı kontrol grupların genotipleri arasında birbirine yakın sonuçlar elde edilmiştirTürk toplumunda ilk kez yapılmış olan IL-17F His161Arg polimorfizminin sonucu Afrika-Amerikan ve Avrupa-Amerikan tolumlarındakine benzerlik gösterip, astım ve sağlıklı kontroller arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Ancak Japon toplumunda bu polimorfizm sonuçları anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The IL-17 cytokine family is a recently discovered group of cytokines. IL-17A, the original member of this family, first identified in 1995 and another members of the IL17 gene family (IL-17B, IL-17C, IL-17D, IL-17E, IL-17F) were discovered between 2000 and 2002. These molecules have a similar molecular weight of 20 to 30 kd and they are proinflammatory cytokinesIL-17F is strongly expressed in human liver, lung and fetal liver tissue. IL-17F is also espressed in inactivated mast cells and in the following cells after activation: peripheral blood mononuclear cells, basophils, peripheral blood CD4+ cells and mast cells. IL-17F also referred to as cytokine ML-1 or IL-24. IL-17F, a protein containing 153 amino acids, shares 40% homology with IL-17A; this is a much higher degree of homology than IL-17A shares with other members of its family. The IL-17F gene is 7742 bp in length and contains three exons and located on chromosome 6p12. IL-17F induces several cell types to express cytokines, chemokines, growth factors, and adhesion molecules, including IL-8, GM-CSF, growth-related oncogene-? (GRO-?), epithelial-cell derived neutrophil activating protein (ENA)-78, TGF-ß, monocyte chemoattractant protein-1 and intercellular adhesion molecule-1. These molecules play a crucial role in leukocyte activation and remodeling of asthmatic airways. IL-17F upregulates IL-6, IL-8 transcripts. IL-17A and IL-17F have been shown to recruit neutrophils into the airways via the release of IL-8These datas have suggested that IL-17F plays a role in airways inflammation and asthma. Three polymorphisms were reported to cause amino acid change on IL-17F gene. These polymorphisms are 126Glu-Gly, 155Val-lle, 161His-Arg. The aim of our case-control study was to investigate the IL-17 polymorfisms (126Glu-Gly, 155Val-lle, 161His-Arg) in healthy Turkish population and children with asthma. 161His-Arg, 126Glu-Gly and 155Val-Ile IL-17F polimorphisms genotyped by ARMS-PCR. We showed 161His-Arg IL-17F polymorphism showed no statistically significant difference with respect to the genotyped frequencies of the patients and controls (p=0,066IL-17F His161Arg polimorphism showed similar results with grup of African-Americans and European-Americans but IL-17F His161Arg polymorphism have been found to associatie with asthma in a grup of Japon patients.