Vazomotor semptomlarda ghrelin, obestatin ve heat shock protein 70'in serum düzeylerinin araştırılması
The investigation of serum ghrelin, obestatin and heat shock protein 70 levels on the vasomotor symptoms
  1. Tez No: 242091
  2. Yazar: KORCAN SOYA GEÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Premenopozal ve postmenopozal dönemdeki vazomotor semptomlar, endokrinolojik sistemde değişikliklere bağlanmakla birlikte patofizyolojisi henüz tam açığa kavuşturulamamıştırDolayısıyla bu çalışmanın amacı, premenopozal ve postmenopozal dönemde görülen ateş basması ile ghrelin, obestatin, ısı şok proteini 70 (HSP 70) lipid paneli, hormon profili arasındaki ilişkilerin saptanması ve reproduktif yaş grubu ile premenopozal, postmenopozal gruplar arasında ilgili parametrelerin karşılaştırılması; ısıya bağlı olarak ilgili parametrelerin değişimlerinin incelenmesidirÇalışmaya 30 postmenopozal, 30 premenopozal ve 30 sağlıklı kadın dahil edildi. Gruplardan pre ve postmenopozal olgular ise ayrıca aksiller ısılarına göre gruplandırıldı. Açil, desaçil ghrelin, obestatin, HSP 70, gonadotropinler, östradiol ve lipidlerin serum düzeyleri ölçüldü.Açil, deaçil ghrelin, obestatin düzeyleri arasında gruplar arasında istatistiksel fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The Investigation of Serum Ghrelin, Obestatin and Heat Shock Protein 70 Levels on the Vasomotor SymptomsVasomotor symptoms in premenopausal and postmenopausal period are attributed to changes in endocrine systems but pathophysiology is not clear till nowThe purpose of this study is to diagnose the correlation between hot flushes and ghrelin, obestatin, heat shock protein 70 (HSP 70), lipid and hormone profileSecond purpose is to compare these parameters between reproductive age and pre-postmenopausal groupsThird purpose is to determine the changes in these parameters due to heat30 premenopausal, 30 postmenopausal and 30 healty women are admitted to the study. Premenopausal and postmenopausal cases are grouped according to axillary temperature. Serum levels of acylated, desacylated ghrelin, obestatin, HSP70, gonadothropins, estradiol and lipids are measuredNo statistically significant difference is found between acylated, desacylated ghrelin, obestatin and levels between groups (p>0.05).