Rozasede serum immünoglobülin ve kompleman seviyeleri
The Levels of serum immunoglobulins and complements in patients with rosacea
- Tez No: 20124
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
ÖZET ROZASE «DE SERUM İMMÜKOCkOBÜLİN VB KCMPİMM SEVİYELERİ Dr.Mustafa ŞENOL İhtisas Tezi Rozase etyolojisinde çeşitli faktörlerin rol oynadığı bilinmektedir»Rozase'de immünolojik mekanizmaların muhtemel rolünü araştırmak için, 30 rozase'li hasta ve 30 kişilik kontrol grubunda serum IgGft IgA, IgM» IgE, C,C seviyelerine bakıldı» Rozase 'li hastalarda IgM ve G seviyelerinde kontrollere göre anlamlı bir ar~ tış olduğu, IgGf,Igâ, IgE ve C seviyelerinde ise önemli bir değişiklik olmadığı tes- bit edildi» Bu bulgulara göre,rozase'de immünolojik mekanizmaların da rolü olabileceği, fakat kesin bir kanaate varmak için daha başka ve daha geniş çalışmalara ihtiyaç olduğu sonucuna varıldı»
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE LEVELS OP SERUM IMOTOGLOBÜLIHS MB COMPLEMENTS IH PATIENTS WITH ROSACEA Dr»Mustafa Şenol Expertness Thesis It is known that various factors, such as endocrinial, vasomotor and infectious, play a role in the etiology of rosacea«In order to investigate possible role of immunological mechanisms in rosacea, the levels of serum IgG, IgA, IgM, IgE, C,C were.3 4 determined in 30 patients with rosacea and in 30 healthy controls.