Vasküler otoregülasyonun glokomda rolü ve migren ile ilişkisi
The role of the vascular autoregulationin the etiology of glaucoma and its relationship with migraine
  1. Tez No: 32520
  2. Yazar: ÜMİT AYKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET 1980 yılından itibaren glokomda optik sinir hasarının mekanik teorisi, o zamana dek daha çok kabul gören vasküler teoriyi bir kenara iterek, optik sinir hasarında daha çok sözü edilen bir mekanizma haline geldi. Bununla beraber 1990 yılının başından itibaren optik sinirde perfüzyon ile ilgili anomalilerin ortaya konulmasında ilerlemeler sonucu, vasküler teori yine ön plana çıkmıştır. Glokom etyolojisinde.anterior optik sinirin lokal mikrovasküler yataklarında regülasyon bozukluğu olası bir faktördür. Biz bu çalışmamızda, NTG, PAAG ve migren hastalıkları olan 25'er hastada plazma endotelin-1 seviyeleri ile RDU ile orbital kan akımının hemodinamik özelliklerini analiz ederek, 35 olgudan oluşan kontrol grubunun bulguları ile karşılaştırdık. Plazma endotelin seviyesi açısından gruplararasında ve 3 yaş grubu arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Ancak kadın hastalarda plazma endotelin -1 seviyesi erkek hastalardan anlamlı seviyede yüksek bulundu. Bu bulgumuz ile 3 grup hastalıkta kadın / erkek oranının yüksekliği arasında pozitif bir korelasyon kurulabilir. Doppler bulgularımızda da gruplararası majör bir hemodinamik aberasyon saptayamadık. Ancak 2 grup karşılaştırma sonuçlarımızda migren grubu hariç her iki glokom grubunda literatürle uyumlu bulgularımız ortaya çıktı. Özellikle ilerlemiş glokom olgularında orbital kan akımında azalma, vasküler direnç artışı göze çarpmaktadır. Oküler kan akımının değerlendirilmesinde bu non-invazif tekniğin ileride optik sinir ve retina hastalıklarında bir çok hemodinamik anormalliği tanımlamakta yararlı olacağını, oküler dolaşımda varlığı ve etkinliği kanıtlanmış endotelinin ise lokal vazoregülasyondaki rolünün daha detaylı çalışmalarla tam olarak ortaya konması ile optik sinir perfüzyonuna terapötik yaklaşımlara ışık tutacağına inanmaktayız. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY The 1980s saw the mechanical theory of optic nerve injury in glaucoma push aside the more accepted vascular theory and become the favorite proposed mechanism of optic nerve injury. However, the early 1990s have seen the return of the vascular theory, with considerable progress in demonstrating the frailitiles of the optic nerve where perfusion is concerned. İn this regard, a possible factor in the etiology of glaucoma may be regulation of the regional microvasculature of the anterior optic nerve. We compared the 3 case groups (NTG, POAG, and Migraine) each consisted of 25 patients with control group (n:35 patients), by analyzing the plasma Endothelin-1 levels and Color Doppler Imaging findings. There were no statistically significant difference among the 4 case groups and 3 age groups according to plasma Endothelin-1 levels. However in sex comparison, we found that the plasma endothelin-1 levels of female patients were statistically significant higher values then males. This finding may be positively corelated with the high female preponderance in three disease states. In Doppler comparisons, we did not find any major hemodynamic aberrations among the groups. But in two-group comparisons, two glaucoma populations (NTG and POAG), but not migraine group, had some hemodynamic features compatible with the literature. We believe that.in the future, CDI, promises to define hemodynamic abnormalities in many diseases of the optic nerve and retina. Also better understanding of the endothelin, and vasomotor properties of the optic nerve head vasculature may allow therapeutic manipulation of the vascular perfusion of the optic nerve. 33