Suç faili olan çocuklar açısından çocuk suçluluğu ve çocuklara uygulanan ceza ve güvenlik tedbirleri
Children criminality in terms of defendant children and enforcing penalty and precautions to children
- Tez No: 242141
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SELAMİ MAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Hukuk, Forensic Medicine, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Suç işleyen insanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Suç işleyen insanların içinde çocukların da büyük bir oran teşkil etmesi, ülkeleri çocuk suçluluğunun nedenleri konusunda araştırma yapmaya yöneltmiştir. Türkiye'de de suç işlemiş çocuk sayısının son yıllarda arttığına tanık olmaktayız. Çocuk suçluluğunun azaltılabilmesi için çocukların neden suç işlediğinin bulunması gerekmektedir. Bu durum ülkemiz açısından çocuk suçluluğunun araştırılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda çocuk suçluluğunun nedenleri, çocuklar tarafından en çok hangi suçların işlendiği ve suç işlemiş çocukların profillerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.Çalışmamızda Üsküdar Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde çocuklar tarafından 2003 ? 2008 yılları arasında işlenen suçları kapsayan 155 dosya incelenmiştir. 155 dosyanın hepsi de karara bağlanmış dosyadır.Elde ettiğimiz veriler sonucunda, çocuklar tarafından en fazla mala yönelik suçların işlendiği ve en fazla suç işleyen çocukların on beş yaşını tamamlamış olup on sekiz yaşını tamamlamamış oldukları bulunmuştur. Bu durum üçüncü grup çocukların diğer grup çocuklara oranla daha fazla suç işlediğini göstermekte olup, Ceza Kanunumuzda bu çocuklar için sadece indirimli ceza öngörülmesinin sakıncasını da ortaya koymaktadır.Suç işlemiş çocukların % 86'sının erkek olduğu ortaya çıkmıştır. % 75'inde göç olgusu ve sanık çocukların % 80'e yakınının çalıştığı tespit edilmiştir. Ayrıca ailelerin eğitimlerinin, sosyo ? ekonomik durumlarının düşük olduğu ve çocukların büyük çoğunluğunun arkadaş çevrelerinin de kriminojen özellik gösterdiği bulunmuştur. Bu durum çocuk suçluluğunun nedenlerinden olan aile, arkadaş çevresi, iş çevresi ve göç olgusunun çocukların suç işlemesine beraber katkısının olduğunu göstermektedir.5395 sayılı ÇKK'nın yürürlüğe girdiği tarihten sonra açılan davaların hepsinde SİR'in alındığını görmekteyiz. Bu durum hakimlerin çocuklar hakkında karar verirken, çocukların kişiliklerini öğrenerek karar vermelerini etkilediğinden olumlu bir gelişmedir.Sanık çocukların % 34'ü hakkında hapis cezası, % 13'ü hakkında beraat kararı ve % 31'i hakkında güvenlik tedbirine hükmedilmiştir. Ayrıca incelediğimiz dosyaların % 58'de tutuklama koruma tedbirine başvurulduğu bulunmuştur. Bu durum uluslararası belgelerde kabul edilen çocukların özgürlüğünden yoksun bırakılmasına en son çare olarak başvurulması ilkesine aykırılık teşkil etmektedir.Hukuk sistemimize yeni giren bir kurum olan uzlaşmanın, çocuk suçluluğunda uygulama alanı bulamadığı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Number of people committing crimes increase day to day. Children constitute a large preportion among the people commiting crimes so countries started to research the reasons of children criminality. We have witnessed that the number of children commiting crimes have increased recently. It?s necessary to research why children commit crimes to decrease criminality of children. This situation has criminality of children researched for Turkey. For that reason, in our study the reason of children criminality, the crimes which were children committed by most and the profile of the children commiting crimes were tried to be accomplished.In our study, 155 files which have included the crimes committed by children between 2003 ? 2008 at Üsküdar Juvenile Assize Court have been investigated. Decision of all of the 155 files were accomplished.According to the data, the most committed crimes were property crimes and the children that committed crimes mostly were over 15 years and under 18 years. This condition shows that the third group of children commits crimes more than the other groups of children. Also, this situtation proves that giving reduced penalty for these children, that was determined by the criminal law, is inappropriate, inconvenient.It is obvious that 86 % of the children that committed crimes are boys. It is found that in 75 % there was a migration phenomenon and also 80 % of the defendant children was working. In addition to this, it is discovered that the families were uneducated, they had low income and low social status and most of the children?s social environment (friends) showed criminogen characteristics. All of these findings show that the causes of the crimes, that are committed by children, such as family, social environment (friends), work environment and migration phenemenon all together make children commit crimes.In all of the cases, after 5395 numbered ÇKK came into force, it can be seen that social Inquiry Report has been prepared. Since this situation makes judges decide after learning the characters of children during the decision period, this is really a good progress.It has been adjudged that 34 % of defandant children had penalty of imprisonment, 13 % were acquitted and precautions were taken into consideration for 31 % of defendant children. In addition, in 58 % of the files that were examined it is found out that arrestment was choosen as protection measure. This situation is contrary to the doctrine of taking the freedom of children as a final solution, which was accepted in international documents.It is also determined that reconciliation, which is a new concept for our juristic system, had no application in children criminality.