Çocuk ağır ceza mahkemelerinde öldürme suçuna ilişkin olarak dava dosyalarının incelenmesi
Examination of litigation files regarding murder crime in juvenile high criminal courts
- Tez No: 616249
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, İstanbul'daki Çocuk Ağır Ceza Mahkemelerinde 2015-2019 yılları arasında“ceza verilmesine yer olmadığına”ve“mahkumiyete”dair karar verilen, kesinleşmiş ve faili çocuk olan öldürme suçlarını (TCK md.81 ve 82) içeren dava dosyaları ele alınacaktır. Çocuk suçluluğunun temelinde yatan sosyolojik, psikolojik, ekonomik ve kültürel nedenler söz konusu suç tipi açısından incelenecektir. Çalışma sürecinde dava dosyalarından elde edilen istatistiksel veriler ışığında, çocuk suçluluğunun önlenmesi için mevcut mevzuatın yeterliliği, alınması gereken önlemler, yapılması gereken sosyal ve yasal düzenlemeler konusunda değerlendirmeler yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the case files that contain finalized and perpetrator juvenile offenses (TCK art.81 and 82), which have been decided that“no punishment is allowed”or“conviction”between the years 2015-2019 in the Juvenile High Criminal Courts in Istanbul will be discussed. The sociological, psychological, economic and cultural reasons underlying juvenile delinquency will be examined in terms of the type of crime in question. In the light of the statistical data obtained from the case files in the working process, evaluations will be made on the adequacy of the existing legislation, the necessary measures to be taken, and the social and legal arrangements to be made.