Hentbolda temel atış hareketinin kinematik analizi
Kinematic analysis of overarm throwing in team handball
  1. Tez No: 242160
  2. Yazar: EMEL ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER BALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırmanın amacı, hentbolda yüksek temel kale atışlarında bazı kinematik parametrelerin atış hızı ve isabetliliğine etkisinin incelenmesidirAraştırmaya 9 elit erkek hentbol oyuncusu (Türkiye Milli Hentbol Takımında oynayan)(Grup 1) ve 9 erkek Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencisi(Grup 2) olmak üzere toplam 18 sporcu katılmıştır. Her sporcudan, üç adım hız alarak atış çizgisinden 6 m uzaklıkta bulunan kalenin üst köşelerine yerleştirilen hedeflere yüksek temel atış performansı sergilemeleri istenmiş, uygulanan performans iki adet hızlı video kamera (BASLER- A602 fc color, 100 Hz) ile kayıt edilmiş ve bilgisayar ortamında üç boyutlu olarak analiz yapılmıştır. Hedef noktası, 60x60 cm boyutlarında olacak şekilde kalenin her iki üst köşesinden 25 cm aşağıya yerleştirilmiştir. Her sporcu iki kale atışı gerçekleştirmiş, isabetli ve isabetsiz atışları değerlendirilmiştir. Kinematik parametrelerin gruplar arasındaki farklılıklarının belirlenmesinde Student-t testi, Mann-Whitney U testi, parametreler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinde Pearson Korelasyonu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to determine the effects of throwing velocity and accuracy on some kinematic parameters in elite and amateur handball players.Two groups of young healthy, male subjects took part in the experiments: one group of 9 handball players, Turkish National Handball Team (Group 1), another group of 9 physical education students (Group 2). Thirty six throwing performance were filmed at 100 frames in second with two fast camera. Some kinematic parameters and ball velocity were derived from the data. Statistical analysis was performed Student-t Test, Mann-Whitmey U test and Pearson product-moment correlation.The accuracy throwing rate was determinated 64.70% and 35.29% at Group 1 and at Group 2, respectively. Stride lengths of Group 2 were not increased as a linear, before the throwing.