Çatışmaların Çözümüne Yaklaşım Ölçeği'nin ?The revised conflict tactics scales (CTS 2? üniversite öğrencilerinde geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of the revised Conflict Tactics Scales (CTS 2) on university students
  1. Tez No: 242164
  2. Yazar: YILDA ARZU ABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZEN KULAKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, flört eden üniversite öğrencilerinde sözel, psikolojik, fiziksel, seksüel şiddet ve yaralanma durumunu belirlemeye yönelik Straus, Hamby, Boney-McCoy, & Sugarman tarafından 1972 yılında geliştirilen ve 1996'da revize edilen ?Çatışmaların Çözümüne Yaklaşım Ölçeği'nin (The Revised Conflict Tactics Scales (CTS 2) Türkçe formunun geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır.Araştırma, Akdeniz Üniversitesi Fakülte ve Yüksekokullarında okuyan 624 öğrenci ile yapılmıştır. Çatışmaların Çözümüne Yaklaşım Ölçeği'nin dil geçerliği için Türkçe'ye çevirisi ve geri çevirisi yapılmış, içerik geçerliği için uzman görüşü alınmıştır. Uzmanların ölçek maddelerine verdikleri puanların analizinde Kendall İyi Uyuşum Katsayısı Korelasyonu (W = 0.247; p = 0.08) kullanılmış ve istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur. Türkçe ölçeğin ön uygulaması 50 üniversite öğrencisi ile yapılmış, daha sonra örneklem grubuna uygulanmıştır.Ölçeğin güvenirliğini değerlendirmek amacıyla iç tutarlılık güvenirlik katsayısı hesaplanıp ve test-retest yöntemi kullanılmıştır. Türkçe uyarlamasının iç tutarlılık güvenirlik katsayısı 0.92, alt ölçeklerin iç tutarlılık güvenirlik katsayıları 0.76 ile 0.92 arasında değişen değerlerde bulunmuştur. Ölçeğin zamana karşı değişmezliğini değerlendirmede test-retest yöntemi kullanılmış, 30 öğrenciye 4 hafta ara ile ölçek tekrar uygulanmıştır. İki uygulama arasındaki ilişki Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile hesaplanmış ve korelasyon değerleri 0.97 ile 1.00 (p=0.00) arasında bulunmuştur. Ölçeğin güvenirliğini değerlendirmek için yapılan Pearson Momentler Çarpım analizinde madde korelasyonları 0.17 ile 0.68 arasında dağılım göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the validity and reliability factors of the Turkish version of CTS 2 Scale (The Revised Conflict Tactics Scales ) which was developed by Straus, Hamby, Boney-McCoy, & Sugarman and which was renewed in 1996. CTS 2 is for measuring flirting university students in verbal, psychological, sexsual violence, and injury patterns.The sample of this research involved the students of the faculties and colleges of Akdeniz University. As for the language validity of the translations and back translations into Turkish of Conflict Tactics Scales, a specialist?s view was taken into consideration as well as the content validity. For the analysis of the points of the items of the scale, The Kendall Coefficient of Concordance (W = 0.247; p = 0.08) was used and it was found to be statistically meaningful. The pre-application of the Turkish version of the scale was made with 50 university students who carry similar features with the sample group, then (n=624) was applied to the sample.In order to evaluate the reliability of the scale, internal consistency reliability approximant and test ? re-test methods were applied. It was found that internal consistency reliability approximant is 0.92 and the internal consistency reliability approximants of the sub-scales were values ranging between 0.76 and 0.92.