Taç eterlerin özellikleri
- Tez No: 2422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ZOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
11 ÖZET Geçen yirmi sene içinde, taç eterlerin koordinasyon kim ya alanında çok büyük gelişmeler olmuştur. Bu gelişmenin nedeni, büyük ölçüde metal ve düşük organik iyonları için koordine edici ligandlar gibi davranan nem çok çeşitli nem de çok sayıda sente tik taç eterin sentezlenmesidir. Anyonlar ve nötral-düşük molekül lü maddeler için olduğu gibi katyonlar için de. kompleksle ştirici madde olarak davranan taç eterlerin bilimsel ve pratik yönü inkar edilemez. Taç eter ligandlarını içeren koordinasyon bileşikleri nin uygulamalarının ve yeni kullanım alanlarının gelişeceği, tüm taç eter kimya alanının artan bir hızla büyümeye devam edeceği beklenilmektedir. Bu nedenle, taç eterlerin çeşitli yönlerini inceleyen bir çok yayın bulunmasına rağmen, yine de her zaman incelenecek konu mevcuttur. Bu çalışmada, bu güne kadar hu taç eterlerin pratik kulla nımı ve sentezlerine ilişkin literatür incelenmesi sonunda elde edilen bilgiler güncel bir derleme olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill b UhHAHY The field of coordination chemistry of crown ethers has undergone spectacular growth, during the past 20 years. This growth has largely been due to the synthesis of a great number and variety of synthetic crown ethers which behave as coordinating ligands for metal and small organic ions. The scientific, and practical interest in crown ethers as complexing agent for cations as well as for anions and neutral low molecular species is undeniable. İt is also anticipated that new uses and applications, of coordi nation compounds containing crown, ethers ligands will be developed and that the whole field of cro.wn ethers chemistry will continue to grow at increasing pace. Therefore although several reviews dealing with different aspects of the crown compounds have been published, there are always new material to be covered... In this study an upto date literature survey concerning the synthesis and pratica.1 uses of crown ethers has been accomp lished and the compiled data is given as a review article.