Makrosiklik lariat eterlerin sentezi geçiş ve alkali metal komplekslerinin hazırlanması ve yapılarının incelenmesi
The Synthesis of macrocyclic lariat ethers and the preparation of their complexes with transition and alkali metals the investigation of their structures
- Tez No: 83507
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MAKROSİKLİK LARİAT ETERLERİN SENTEZİ GEÇİŞ VE ALKALİ METAL KOMPLEKSLERİNİN HAZIRLANMASI VE YAPILARININ İNCELENMESİ Elif Ece Kaya Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Zeynel Kılıç Jüri : Prof. Dr. Zeynel Kılıç Assoc.Prof.Dr.Hamza YILMAZ Assoc.Prof.Dr.Perihan GÜRKAN Bu çalışmada, Öncelikle oligo(etilen)diglikollerin piridin ortamında tiyonilklorürle etkileştirilmesi ile oligo(etilen)dihalojenürler (1), (2) ve bunların dimetilformamit ve/veya etil alkol ortamında salisilaldehîtle etkileştirilmesi ile de yapısında iki - CHO grubu bulunduran dîaldehit bileşikleri (3), (4) elde edildi. Dialdehitlerin 1,3-diaminopropan, 1,4-diaminopropan ve l,5-diamino-3-azapentan ile tetrahidrofuran ortamında etkfleştirilmelerinden -N2O2- ve -N3O4- türünde makrosiklik dümin bileşiği (5) sentezlendL Diimin bUeşiğinin kuru metanol ortamında sodyum borhidrür ile indirgenmesi suretiyle de aza-taç-eter bUeşiği elde edüdi (7). Bu Iigandların yine kuru metanol ortamında NİCI2.6H2O ile reaksiyonlarından Ni(H) kompleksleri (8) ve (9) oluşturuldu. Ligandların ve komplekslerin yapıları; element analizi, İR, MS, multinükleer NMR ('H-NMR ve 13C-NMR ) teknikleri ve X- ışınları kristaUografi yöntemleriyle aydınlatıldı. 1999, 96 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Makrosiklik ligandlar, Lariat eterler, Aza-taç-eter kompleksleri, Aza-taç-eterlerin kristal yapılan, Aza-taç-eterlerin ve komplekslerinin spektroskopik özellikleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE SYNTHESIS OF MACROCYCLIC LARIAT ETHERS AND THE PREPARATION OF THEIR COMPLEXES WITH TRANSITION AND ALKALI METALS - THE INVESTIGATION OF THEHt STRUCTURES Elif Ece Kaya Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Zeynel Kılıç Jury : Prof. Dr. Zeynel Kılıç Doç. Dr. Hamza Ydmaz Doç. Dr. Perihan Gûrkan In this work, oligo(ethy!ene)dihalogens (1) and (2) were prepared by the reaction of oligo(ethylene)diglycols with thionylchloride in pyridine and the dialdehydes (3), (4) which have two -CHO groups were synthesised by reacting salicylaldehyde with these dihalogens in dimethylformamide and/or ethyl alcohol. The condensation reaction of dialdehydes with 1,3-diaminopropane, 1,4-diaminobutane and l,5-diamino-3-azapentane lead to macrocyclic diimines (5) of -N2O2- and - N3O4- type. Aza-crown-ethers (7) were prepared by reduction of diimines with NaBH* in absolute methanol The mononuclear Ni(H) complexes (8) and (9) of the ligands were synthesised by the reaction of (7) with NiCl2.6H20 in absolute methanol. The structure of the ligands and their complexes were characterized by elemental analyses, IR, MS, multinuclear NMR ( *H-NMR and "C-NMR ) and X-ray crystallography techniques. 1999, 96 pages KEY WORDS : Macrocyclic ligands, Lariat ethers, Aza-crown-ether complexes, Crystal structures of aza-crown-ethers, spectroscopic properties of aza-crown- ethers and their complexes. 11