Antrenmanin siçanlarda yüklenme ve toparlanma dönemindeki IL-6 düzeyine etkisinin değerlendirilmesi
The effect of exercise training on IL 6 levels during exhaustion and recovery period in rats
- Tez No: 242210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR GÜL ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, iki farklı yoğunlukta uygulanan egzersiz antrenmanının, akut tüketici egzersizden sonraki toparlanma döneminde beyin IL 6 düzeyleri üzerine olan etkisi değerlendirilmiştir. Bu amaçla 90 adet erkek Wistar sıçan kullanılmıştır. Hayvanlar; her bir grupta 30 hayvan olmak üzere sedanter kontrol grubu (K) , düşük yoğunlukta antrene olan grup (DYA) ve yüksek yoğunlukta antrene olan grup (YYA) olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. DYA grubu hayvanlara 1 saat/hafta, 5 gün/hafta olacak şekilde, 8 hafta boyunca yüzme antrenmanı uygulanmıştır. YYA grubuna uygulanan antrenman programında ise 1 saat/gün olarak başlayarak, haftada 30 dk artışla, 4. hafta 2,5 saat/gün e ulaşılmış, 8. haftaya kadar 2,5 saat /gün 5 gün/hafta olarak devam edilmiştir. Bu sürenin sonunda tüm hayvanlara akut tüketici egzersiz uygulanmış ve dayanıklılık performansını belirlemek üzere tükenme süreleri kaydedilmiştir. Akut tüketici egzersiz uygulandıktan sonra her bir gruptaki hayvanlar 3 ayrı gruba ayrılmış (n=10), gruplardan biri akut tüketici egzersizden hemen, diğeri 24, ve sonuncu grup 48 saat sonra dokuları çıkarılmak üzere deneye son verilmiştir. Alınan dokulardan kas sitrat sentaz aktivitesi, plazma ve serebral korteks IL 6 düzeyi ve BOS IL 6 düzeyi tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the possible role of moderate and streneous swimming training on plasma, brain and cerebrospinal fluid IL 6 levels during recovery from exhaustive exercise in rats. Ninety male Wistar rats were divided into three groups: Sedantery control (C), moderate trained (MT) and streneous trained (ST) groups. MT rats were applied swimming exercise one hour/day and 5 days/week for 8 weeks. ST group was trained by swimming with a progressive exercise programme. Animals in ST group began swimming at 1 h/day, swimming duration was progressively increased 30 min/wk, reached 2.5 h/day by week 4 and stayed constant for additional 4 weeks. Afterwards, all animals were applied acute exhaustive swimming exercise and measured endurance capacity. After acute bouts of exhaustive exercise, all animals were divided into 3 groups, in 10 animals each, and decapitated immediately, 24 and 48 hours after exhaustion to obtain tissue samples. Muscle citrate synthase activity, plasma and cerebrospinal fluid IL 6 and cerebral cortex IL 6 levels were determined.