Kollagen tip-1 kaplamalı hidroksiapatid hücre kültüründe osteoblast hücrelerinin mekanik yanıtı
Mechanical effects of human osteoblast cells cultered onto the absorption of collagen type-1 to the surface of hydroxyapatite
  1. Tez No: 242220
  2. Yazar: ÖZGE FERİŞTE ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HAVİTÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kemik hücresi biyolojik ve mekanik birçok etken altındadır. Hücrenin mekanik etkiye cevabı belli değildir. Hücre kültürleri invivodakine yakın ortamlar içine ekilmelidir. Üç boyutlu, ağsı bir yapıda olan ve mekanik uyarım yapılabilen kollagen uygun bir ortam gösterir.Hücrenin invivo ortamına benzer hidroksiapatid kaplı kollagen jel yapı iskeleti içine osteoblast hücreleri ekilip gelişen hücrelerin; hücre morfolojisi, hücre sayısına, yapı iskeletindeki dağılımına ve oluşabilecek diğer değişikliklerin saptanması amaçlanmıştır. Ticari satılan kollagen jel bir çok kimyasal işlemden sonra hidroksiapatid kaplanarak çeşitli yeni üç biyomalzeme üretilmiştir.HA kaplı üç farklı kollagen jelden oluşan biyomalzemelerin içine İnsan kemik iliğinden elde edilmiş osteoblast hücreleri yapı iskeletine ekildikten sonra Alkalen fosfataz (ALP) düzeyleri hücrenin matriks aktivitesini ve hücre sayısını belirlemek için ölçüm yapıldı. TEM ve SEM görüntüleri çekildi. Yapı iskeleti içine eklenmiş hücrelerin gözenek içindeki yerleşimi taramalı elektron mikroskopisine bakılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Osteoblast cells are affected from many mechanical and biological factors; there is no certain answer about mechanical behaviors of them. Cells should be cultured on in vivo-like environment such as collagen gel. The collagen network in bone has three-dimensional structure and appropriate mechanical characteristics.Human osteoblast-like cells are migrated in culture onto the absorption of collagen type-1 to the surface of hydroxyapatite (HA). In vitro cell responses were evaluated in terms of cell morphology, which is determined by cell count, and also other differentiations, which are examined using scanning electron microscopy (SEM).Three different collagen-hydroxyapatite composite formations are produced by chemical composition methods. After culturing bone marrow derived human osteoblast cells, alkaline phosphatase (ALP) activity and osteoblast cell surface and/or the extracellular matrix activity are pictured by both Transmission Electron Microscope (TEM) and scanning electron microscopy (SEM).