Tahirova koyun derilerinin başlıca özellikleri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 4338
  2. Yazar: M.SELAHATTİN YÜZBAŞIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Leather and Fur Technology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ürünleri Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
- 31 - 6. ÖZET Bu araştırma, Türkiye'de küçükbaş hayvan ırklarında yapılan melezlerae çalışmaları sonucunda ortaya çıkan melez hayvanlardan Tahirova melez koyunlarının ham derilerinin deri kalitesini saptamak amacıyla yapılmıştır. Bunun için Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı Tahirova Tarım işletmesi Müdürlüğünde melezlemeleri gerçekleştirilmiş bulunan (Kıvırcık x Doğu Friz = Tahirova) Tahir - ova koyun sürülerinden elde edilen deriler materyal olarak kullanılmıştır. Bu amaçla farklı cins ve yaşta 10 adet ham deri usulüne uygun olarak temin edilmiş ve tuzlu kuru olarak muhafazaya alınmıştır. Ham derilerin incelenmeleri sırasında ilgili“ Türk Standartları ”(TS-412?, 4134, 235 -4124) ve " Official Methods of Analysis (1965) de belirtilen metodlardan yararlanılmıştır. Çalışmada ham derilerin kalitelerini belirleyebilmek için kimyasal, fiziksel analizler ve histolojik incelemeler yapılmıştır. Kimyasal özellik olarak rutubet, kuru madde, toplam protein, lipid ve kül analizleri yapılmış olup, saptanan değerler aşağıdaki şekilde özetlenmiştir.Ham deriler rutubet ve kuru madde yönünden incelendiğinde yaş ve cinsiyetin kuru madde üzerine pek fazla bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Derilerde ortalama rutubet % 67.6 (kuru madde % 32.4) olarak saptanmıştır. Sonuçlar toplam protein yönünden incelendiğinde yaş ve cinsiyetin etkililiği olduğu açıkça görülmüştür. Yaş ilerledikçe protein miktarı düştüğü gibi, dişi hayvanların derilerinin protein oranı da erkek hayvanların derilerinin protein oranından fazla bulunmuştur. Ham derilerde protein ortalaması'ise % 83.96 olarak saptanmıştır. Lipid yönünden yapılan incelemeler sonucunda yaş ilerledikçe lipid miktarının azaldığı, dişi hayvanların derilerinin ise enkek hayvanların derilerinden daha fazla lipid içerdiği saptanmış, yapılan analizler sonucunda ortalama lipid % si 5*74- olarak bulunmuştur. Ham derilerde üzerinde durulan son kimyasal özellik toplam kül olmuş ve % 7»084 olarak belirlenmiştir. incelenen materyalde fiziksel özellik olarak kopma mukavemeti ile uzama yüzdesi ve kalınlık ele alınmış, kopma o mukavemeti 118,8 kg/cm, uzama % 57»9, kalınlık ise 0,17 cm. bulunmuştur. Histolojik bulgular ise ; doğal yağın sırça corium geçiş bölgesinde ve coriumda az miktarda bulunduğunu, kolla- gen liflerinin sırça tabakasında oldukça ince olmakla bera-ber sıkı bir şekilde, coriumda ise biraz daha gevşek dokunduğunu, elastin liflerinin sırça tabakasında yoğun olmadığını, corium tabakasında ise tek iplikler halinde bulunduğunu göstermiştir. Elde edilen bulgular, Tahirova koyun ırkı derilerinin ham deri kalitesinin oldukça iyi olduğunu ve deri sanayiinde olumlu yönde katkılar sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This invastigation was conduoted to determine the skin quality of crude skins produced from Tahirova hybrid - lambs, which were the results of the crosses made in Tahirova state farm. The research material were obtained from the herds of Tahirova lamba kept by the farm zootechny department. The speciemens of ten different skins were sampled properly and conserved in dry conditions by using salt. Research material were examined according to the methods chosen from the " Official Methods of Analysis, 1965) and Oürkeish standart s -4127-4-134--4-235-4-124. Basic technognes to search the quality characteris- tics of the crude skins were physical, chemical and his- tological. Results showed that the age and sex of animal didn't affect the matter content of skins. The average dry mat- ter content was determined as 32, 4- percent. When the skins were examined in terms of total pro¬ tein precise effect of the age and sex were seen. For ins- tance the older animals had lesser protein in their skin and female ones had, more protein compare to males. Total protein as an average was 8'.3.96 % in ali skin samples.The lipid analysis of samples showed the süperiovity of, young animals över the older ones and also, the lipid richnes of the female skins compare to male skins, Ave- rage lipid content was 5»74 % finaly the ash content was deterrained as 7»08 #. Among the physical characteristics of material, it was found that the coefficient of resistance was 118,8 kg/cm2, extend waa 57,9 % and thickness was O,17-cm. The histological findinga inticated that the natural fat was fewer in the temperate zoae of the sırça-corium and in corium layer and the collagen fibers being very thin were condensed hightly in sırça layer but scarsely in corium layer. Histological resoults also showed that the elastine fibers were not placed densely in sırça layer but as single fibers in corium layer. Ali the figures obtaintd from the experiment showed that the quality of Tahirova lamb skins were quite high.