Radyoterapi dozimetrisinde anlık verilerin sayısal ve kablosuz yolla taşınması
Digital and wireless transmission of real time data in radiotherapy dosimetry
  1. Tez No: 242221
  2. Yazar: FUNDA DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR KINAY, ÖĞR. GÖR. ZAFER KARAGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, radyoterapi dozimetri sistemlerinde triaksiyel kablodan kaynaklı ölçüm hatalarının azaltılması için dozimetri sisteminde elde edilen analog bilginin terapi odası dışına sayısal ve kablosuz yolla taşınmasını sağlayan bir sistem geliştirilmiştir.Geliştirilen sistemle mevcut sistemde kullanılan triaksiyel kablonun, analog veriyi uzun mesafe taşıyarak sinyal kayıplarına yol açma, ortam şartlarından etkilenme (radyo frekansı ve elektromanyetik alan vb.), sık kalibrasyon gerektirme, kullanım şartları ve zamanla hasar görebilme, pahalı olma gibi dezavantajlarını ortadan kaldıran, kurulum kolaylığı getiren, sayısal veri taşıma özelliği sayesinde veri kayıplarını sıfıra indiren bir yöntem bulunması amaçlanmaktadır.Yöntemin ilkesi, iyon odasını triaksiyel uzatma kablosu kullanmadan elektrometreye bağlamak, elektrometre çıkışında veriyi sayısal alıp oda dışına kayıpsız şekilde kablosuz olarak taşımak ve aynı sayısal hat ile elektrometreyi de kontrol etmektirSayısal verinin taşınması için ethernet protokolü kullanılmıştır. Bu şekilde RS232 protokolünün ulaşamayacağı hız ve mesafelere güvenli şekilde ulaşmak mümkün olmuştur. Ayrıca ethernet protokolü kablosuz iletişim içinde çok uygun bir protokoldür. Bu sistemle oda dışındaki bilgisayar kablosuz ağ yardımıyla elektrometreye komut verebilir ve elektrometreden verileri alabilir. Çok büyük bir kurulum kolaylığı getirmesinin yanında bu sistemle veriler doğrudan bilgisayara kaydedilebilir ve yol boyunca dış etmenlerden dolayı sinyal kaybına uğramaz. Değişken ortam şartlarından hiç etkilenmediği için de kalibrasyon gerektirmemektedir. Triaksiyel kabloya oranla çok ucuz bir sitemdir. Veriler sayısal yolla iletildiği ve her paket kontrol edildiği için triaksiyel kabloda olduğu gibi zamanla yıpranması, hasar görmesi gibi nedenlerle hatalı veri iletmesi mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
Our expectation with this study was that we would develop a wireless and digital system to send the data out side of the treatment room to reduce the measurement errors caused by triaxial cable in radiotherapy dosimetry. With the system we developed, our purpose is to avoid the disadvantages of the triaxial cable used in radiotherapy dosimetry such as signal losses due to long distance data carriage, being affected by environmental conditions, frequent calibration requirements, damages due to using conditions, high cost, and is to gain advantages of easy setup and nearly zero losses with the help of digital data transmission.The working principle of the system is to connect ion chamber to electrometer without using extension cable by getting the data output digitally from electrometer and carry it wirelessly to outside of the room without any losses and control (send commands to) electrometer with same digital wireless line. TCP/IP/802.11 protocol is used to carry digital data. This ensures the data provision much faster to longer distances than RS232 protocol safely. The computer outside of the room can send commands to electrometer and get data from it with this system. Besides its extraordinary setup easiness, data is directly recorded on the computer and the data loss is avoided. As it is not affected from environmental conditions, calibration is not required at all. This system is cheaper than triaxial cable. There are checksum in each digital data packet sent and this feature makes it impossible to send a wrong data due to cable depreciation or damage.