Primipar gebelerin doğum şekline karar verme durumlarının incelenmesi
The study of decision making states about the delivery mode of primipar pregnants
- Tez No: 242266
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, primipar gebelerin doğum şekline karar verme durumları ve etkileyen etmenleri incelemektir.Yöntem: Bu çalışma, kesitsel ve tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırma kapsamına, İzmir ilinde bulunan üç farklı hastaneden sezaryen endikasyonu taşımayan, 18 ile 40 yaş aralığında ve 36-40. gebelik haftasında olan toplam 600 primipar gebe alınmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan Demografik Özellikler, Gebelik Öyküleri ve Doğum Şekline Karar Verme Durumları Soru Formu ve Melbourne Karar Verme Stilleri Ölçeği-II kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı ölçütler (sayı, yüzde, minumum, maximum v.b.), çok gözlü ki-kare ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır.Bulgular: Gebelerin %81.3'ünün doğum şekline karar verme aşamasında söz sahibi olmak istediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to look into the decision making states about the delivery mode of primipar pergnants and the effective factors.Method: This is a sectional and descriptive study. In the research , there were totally 600 primipar pregnants who were absent of cesarean indication from three different hospitals in İzmir ,whose ages were between 18 to 40 , and who were in 36 to 40 pregnancy week. Question Form, including the Demographic Characteristics ,Pregnacy stories and Decision Making States about The Delivery Mode, which is developed by the researcher and Mebourne Decision Making Stales Scale-II were used as a means of data collection.