Cam iyonomer esaslı fissür örtücünün, farklı yüzey hazırlama teknikleri uygulanarak, çürüksüz ve çürüklü mine mikrosertliğine ve adaptasyonuna etkisinin ın-vıtro olarak incelenmesi
The effect of a glass ionomer sealant to the microhardness and adaptation of the non-carious or carious fissure enamel with or without different surface preparationtechniques
  1. Tez No: 242310
  2. Yazar: EDA ALTINOK HAZNEDAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ R. MENTEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalısmanın amacı, yüksek oranda fluorid içeren cam iyonomer esaslıfissür örtücü materyalinin retansiyonunu arttırmak için farklı yüzey hazırlamateknikleri uygulayarak, çürüklü ve çürüksüz mine mikrosertligine ve adaptasyonunaetkisini in-vitro olarak incelemektir. Bu çalısma iki bölümden olusmaktadır.Çalısmanın birinci bölümünde, cerrahi olarak çekilmis 220 adet, LF ölçümü 0-5 olan3. büyük azı disi; ikinci bölümünde ise, 56 adet mine çürüklü 3. büyük azı disikullanıldı. Bu disler kendi arasında çürügünün derecesine göre iki gruba ayrıldı. Buayrımın yapımında kriter olarak LF yöntemi kullanıldı; buna göre skalada LF degeri9-11 olanlar birinci grup; 15-22 olanlar ise ikinci grup olarak kabul edildi. Birincigrup 20'ser disten olusan 11 alt gruba (L: Lazer + Fuji VII, LP: Lazer + 20%Poliakrilik asit + Fuji VII, A: Air-abrazyon + Fuji VII, AP: Air-abrazyon + 20%Poliakrilik asit + Fuji VII, F: Fissürotomi + Fuji VII, FP: Fissürotomi + 20%Poliakrilik asit + Fuji VII, P: 20% Poliakrilik asit + cam iyonomer siman, K: DirektFuji VII uygulanması, R: Rezin grubu, C: Fuji IX grubu, N: Negatif kontrol grubu);ikinci grup ise 7'ser disten olusan 8 alt gruba ayrıldı (2 alt gruba ayrılan bu grupta daFuji VII, Fuji IX, Rezin ve negatif kontrol grubu bulunmaktadır). Örnek dislerintümü; ilk 24 saat sonunda solüsyon degistirildikten sonra, her hafta taze olarakhazırlanıp yenilenen yapay tükürük solüsyonunda bekletildi. Çürüksüz grupta bir aysonunda örneklerin yarısından, üç ay sonunda da diger yarısından bukko lingualyönde kesit alındı; bir yüzeyinde Vickers yöntemiyle sertlik ölçümü yapıldı. Çürüklügrup bir ay yapay tükürük solüsyonu içinde bekletildi ve birinci gruptaki islemleraynı sekilde uygulandı. Her dis için fissür tabanından ve fissür yan duvarındanmateryale yakın ve uzak olmak üzere dört bölgeden toplam 12 ölçüm yapıldı. Herdeney grubundan 2'ser örnek, materyal mine adaptasyonu açısından SEM'deincelendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to investigate the effect of a high fluoridecontaining glass ionomer sealant (GIC) material on the hardness of the fissureenamel with or without carious and its adaptation by implementing different surfacepreparation techniques to increase its retention. This study consisted of two parts. Inthe first part 220 extracted third molars having LF measurement less than 5 wereused. They were divided into 8 Fuji VII and 3 control subgroups consisting of 20teeth each: Fuji VII subgroups were K-direct Fuji VII, L-laser, A-air abrasion, F-bur,P-polyacrylic acid, LP-laser and polyacrylic acid, AP-air abrasion and polyacrylicacid, FP-bur and polyacrylic acid; control subgroups were C-Fuji IX, R-resin sealant,N-negative control.In the second part two groups were formed: Group a-28 thirdmolars having LF measurement between 9 and 11, and group b-28 third molarshaving LF measurement between 15 and 22. Both groups consisted of 4 subgroups:P, C, R and N. Half of each subgroup of the first part and all teeth from second partwere kept in artificial saliva for one month whereas the other half of the first part for3 months. Artificial saliva was changed with a fresh solution each week. Then thesamples were sectioned buccolingually and micro-hardness measurements werecarried out using Vickers apparatus. For each tooth 12 measurements wereperformed on four regions of the enamel: 1-close to the sealant or 2-far from sealanton the fissure side wall; 3-close to sealant or 4-far from the sealant on the fissurebase. And finally two samples from each subgroup were examined by scanningelectron microscopy (SEM). The results showed that the hardness of the all enamelscloser to the sealant was indeed higher than those far from the sealant and similarly,side walls were harder than basal walls of the fissure enamel.