Çocukluk çağında marjinal çinko eksikliğinin tanısında ve demir eksikliği ile birlikteliğinin gösterilmesinde renal çinko klerensi/glomerüler filtrasyon hızı oranının kullanılması
Renal zinc clearance / glomerular filtration rate ratio as an indicator of marginal zinc deficiency associated with iron deficiency in childhood
- Tez No: 242319
 - Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÖÇMEN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: GATA
 - Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
Marjinal ç inko eksikliğ i tanısı tartışmalıdır ve henü z insanlarda total vü -cut ç inko miktarını tek ö lç ü mle ortaya koyabilecek evrensel olarak kabul edilmişbir test yoktur. Hafif ç inko eksikliğ inde, vü cut ç inko depoları tü kendiğ indeortaya ç ıkan klinik bulgular ve saç ve serum ç inko konsantrasyonlarındaki değişiklikler ortaya ç ıkmamakta ve bu ö lç ü mler marjinal ç inko eksikliğ ini gö stermederö latif olarak duyarsız kalmaktadır. Bu nedenle, marjinal ç inko eksikliğini gö sterecek gü venilir ve kullanışlı bir test arayışı sü rmektedir.Biz ç alışmamızda, demir eksikliğ i tespit edilen ç ocukların diyetlerininyeterli miktarda ç inko iç ermediğ ini gö stermede total vü cut ç inko klerensi(BClZn) yerine spot idrarda ç inko / kreatinin oranı (UZn/Cr) ve renal ç inko klerensi/ glomerü ler filtrasyon hızı oranının (RClZn/GFR) kullanılabilirliğ ini değ erlendirmeyiamaç ladık.Demir eksikliğ i olan yaşları 2-12 yıl arasına değ işen 81 (42 erkek,39kız) ç ocuğ un serum ç inko konsantrasyonu, UZn/Cr ve RClZn/GFR oranlarını kullanaraktotal vü cut ç inko miktarını değ erlendirdik. Sonuç ları benzer yaşlarda93 (57 erkek,36 kız) sağ lıklı ç ocuk ile karşılaştırdık.Serum ç inko konsantrasyonları, demir eksikliğ i olan ve sağ lıklı ç ocuklardasırası ile 95.49±2.19 ve 93.07±1.75 ?gr/dl idi (p>0.05). Spot idrardaç inko / kreatinin (UZn/Cr) oranı gruplarda sırası ile 0.68±0.04 ve 0.85±0.04?gr/mgr idi (p0.05). Renal ç inko klerensi/ glomerü ler filtrasyon hızı oranı (RClZn/GFR),Hb konsantrasyonu ve UZn/Cr oranı ile korele idi.
Özet (Çeviri)
The assessment of marginal zinc status is problematic. Currently, thereis no universally accepted single measure to assess zinc status in humans.In frank zinc deficiency, clinical signs and static measures of zinc concentrationsin variety of readily available tissues, such as plasma and hair, may uniformlyconfirm the presence of depleted body zinc stores. However, in general,the relative insensitivity or imprecision of these measurements has resultedin general disappointment in their marginal zinc status. Therefore, thesearch continues to find a useful and reliable marker of marginal zinc deficiency.The objective of our study to evaluate the usefulness of basal urinaryzinc / creatinine (UZn/Cr) and renal zinc clearance / glomerular filtration rate(RClZn/GFR) ratios as an indicator of marginal dietary zinc intake instead ofthe body zinc clearance (BClZn) measurement in iron deficient children.Zinc status was evaluated in 81 (42 boys and 39 girls) iron deficientchildren ranged in age from 2 to 12 years using serum zinc concentration,UZn/Cr and RClZn/GFR ratios. The results were compared with 93 (57 boys and36 girls) similar aged healthy children?s ones.Serum zinc concentrations were 95.49±2.19 and 93.07±1.75 ?gr/dl iniron deficient and healthy subjects respectively (p>0.05). UZn/Cr ratios were0.68±0.04 and 0.85±0.04 ?gr/mgr (p0.05).