Süperior serebellar arter anevrizmalarında endovasküler tedavi
- Tez No: 242318
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Posterior sirkülasyon anevrizmaları tüm intrakranial anevrizmaların %15'inioluşturmaktadırlar. Bu anevrizmaların yaklaşık yarısını oluşturan baziller tepeanevrizmalarından sonra süperior serebellar arter (SSA)- baziller arter (BA) bileşkesiya da SSA'nın kendisinden gelişen anevrizmalar %15 oranıyla ikinci sıklıklagörülmektedirler. Bu çalışmada gerek beyin sapı ve kranial sinirlerin yakınkomşulukları ve ek olarak subaraknoid kanama (SAK) ile prezante olgularda gelişenyapışıklıklar, ödemli beyin dokusu ve vazospazm gibi hastaya ek risk getiren bulokalizasyondaki anevrizmalarda endovasküler tedavinin sonuçlarını sunduk.1995-2006 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp FakültesiRadyodiagnostik Ana Bilim Dalı Nöroradyoloji Bilim Dalı'nda gerçekleştirilen SSAanevrizmaları embolizasyon işlemleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir.Çalışma gurubuna alınan 32 hastanın 17'si kadın,15'i erkekti. Hasta yaşları 21ile 79 arasında olup ortalama yaş 47,4 idi. 32 hastanın 24'ü SAK ile prezante olanhastalar olup 8 hastada SSA anevrizması insidental olarak saptanmıştır. Subaraknoidkanama geçirmiş 24 hastanın 16'sı kanamadan sonraki ilk 15 günde (1-12 gün,ortalama 2,4 gün) tedavi edilmişken 8 hasta 15. günden (16-41 gün, ortalama 25,6gün) sonra tedavi edilmişlerdir. Akut dönemde tedavi edilen 16 olgunun 11'i (%69)Hunt-Hess skalasına göre Grade I, 4'ü (%25) Grade II ve 1'ide (%6) Grade III klinikbulgulu hastalardır.32 anevrizmanın 26'sı (%81) SSA-BA bileşkesi, 6'sı (%19) ise periferik SSAanevrizmalarıdır. 18 anevrizma sağda, 16 anevrizma ise soldaydı. Anevrizma çapları2-16 mm arasında değişmekteydi. 32 hastanın 23'ünde tek anevrizma tespitedilmiştir. 9 hastada ise SSA anevrizmasının yanında ek 1-3 anevrizma daha tespitedilmiş ve bunlardan 7'si SSA anevrizmalarıyla aynı seansta embolize edilmişlerdir.Toplam 32 hastanın 30'unda işlem genel, 2'sinde ise lokal anestezi altındagerçekleştirilmiştir. İşlem öncesi yapılan anjiografik incelemelerde balon modellemetekniği kullanılmasına karar verilen olgularda her iki femoral arter kateterize edilmiştir.İşlemler 5000 İU heparin bolusunu takiben saat başına 1000 İU intravenöz heparin ileantikoagülasyon sağlanarak gerçekleştirilmiş, işlemden sonra antikoagülasyontedaviye 3 gün boyunca düşük molekül ağırlıklı heparin ile devam edilmiştir. İşlemsonrası oklüzyon oranlarını değerlendirmede Raymond sınıflaması kullanılmıştır.PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.comvi30 hastada koil embolizasyonu, 2 hastada ise glue embolizasyonugerçekleştirilmiştir. Bir hastada koil ile embolizasyonu takiben stentleme ile işlemsonuçlandırılmıştır.30 hastada tek işlem yapılmışken 2 hastada kontrollerde anevrizmada yenidendolum saptanmış ve ek işlem gerçekleştirilmiştir.Geniş boyunlu anevrizmalarda ya da anevrizma içerisinde koilstabilizasyonunun zor olduğu 11 olguda işlem mikrobalon ile balon modelleme tekniğikullanılarak gerçekleştirilmiştir.22 hastada (%69) işlem minör ya da major komplikasyon olmaksızıngerçekleştirildi. İşleme bağlı mortalite bir hastada (%3) gelişmiş olup aynı seanstagerçekleştirilen sol posterior inferior serebellar arter (PİSA) anevrizmasınınembolizasyonu esnasında rüptürüne sekonder olmuştur. Dokuz hastada (%28) isekalıcı morbidite ya da mortaliteye neden olmayan komplikasyonlar gelişmiş olup ensık komplikasyon 4 hastada izlenen parent arter (SSA) oklüzyonudur. Anevrizmalarınlokalizasyonu ve morfolojisi gereği parent arter oklüzyonu ile tedavi edilen 5 periferikSSA anevrizması ile birlikte değerlendirildiğinde toplam 9 hastanın 8'inde kollateralsirkülasyon yeterli olmuş, bir hastada ise 5. gün tamamen düzelen bilateral hafifderecede pitoz ve sağ üste bakışta diplopi saptanmıştır. Üç hastada işlem sonrasıalınan manyetik rezonans (MR) görüntülemede sessiz mikroemboliler saptanmış iken1 hastada anevrizma boynundan parent artere uzanan trombüs, 1 hastada da gelişenlokal vazospazm medikal tedaviyle kaybolmuştur.32 hastanın 30'unda (parent arter oklüzyonları dahil) total oklüzyon, 1 hastadaboyunda kulakçık tarzında dolum, 1 hastada da rezidü boyun dolumu şeklinde işlemsonuçlandırılmıştır.Klinik takip uygulanan protokol gereği işlemden 10.gün, 3 ay, 6-9 ay, 12 ay,24ay ve 5 yıl sonraya planlanmış ve takiplerde 12,24 ve 60'ıncı aylarda kontrolanjiografisisi öngörülmüştür.İşlem sonrası 2 hastanın erken dönemde ex olması sonucu kontroller 30 hastaüzerinden gerçekleştirilmiştir. Parent arter oklüzyonu ile tedavi edilen 9 hastayaanjiografi yapılmamış, 1. yıl yapılan MR anjiografilerinde ise parent arterde akımizlenmemiştir.Kontrol anjiografisi yapılan 15 hastanın 14'ü işlem sonucunda total oklüzyonsağlanan hastalardır. Bu hastaların 3'ünde boyun bölgesinde kulakçık tarzında dolumizlenmiş ancak tedavi düşünülmemiştir. İki hastada ise boyun bölgesinde yenidenPDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.comviidolum saptanmış, bu hastalardan biri yeniden işleme alınmış, koil ve stent ile totaloklüzyon yeniden sağlanmıştır. Bu hastanın yapılan kontrol anjiografisinde totaloklüzyon devam etmektedir. Dört hastaya ise işlem tarihinden itibaren 1 yıl geçmediğiiçin henüz kontrol anjiografi yapılmamıştır. Yeniden işlem yapılan hastalarda dahilolmak üzere yapılan son anjiografik kontroller dikkate alındığında 26 hastanın 21'indetotal oklüzyon, 4'ünde kulakçık tarzında boyun dolumu ve 1'inde boyun bölgesindeyeniden dolum bulunmaktadır.Takipteki 30 hastanın hiçbirinde yeniden kanama saptanmamıştır.Anahtar Kelimeler : Anevrizma, süperior serebellar arter, endovasküler tedavi
Özet (Çeviri)
Posterior circulation aneurysms compose 15% of all intracranial aneurysms.Aneurysms originating from superior cerebellar artery (SCA)-basillar artery (BA)junction or SCA itself are the second most common aneurysms with a percentage of15% following the basillary tip aneurysms that compose almost half of theseaneurysms. In this study, we present results of endovascular treatment of aneurysmsof this location which brings extra risks for the patient due to close location of brainstem and cranial nerves and also additional adhesions, edeumatous brain tissue andvasospasm in patients presenting with subarachnoidal hemorhage (SAH).SCA aneurysm embolisation procedures performed in İstanbul UniversityCerrahpaşa School of Medicine Deparment of Radiodiagnostic Neuroradiologybetween 1995-2006 are retrospectively evaluated.Of 32 patients in work group, 17 were female and 15 were male. Age rangewas between 21 and 79 as the mean age was 47,4. 24 of 32 patients have presentedwit SAH as SCA aneurysm was incidentally diagnosed in 8 patients. 16 of 24 patientswith subarachnoidal haemorrhage have been treated in 15 days after haemorrrhage(1-12 days, mean 2,4 days) as 8 patients had been treated after 15 days (16-41 days, mean 25,6 days). 11 (69%) of 16 cases treated in acute period were Grade 1 dueto Hunt-Hess scale as 4 (25%) were Grade 2 and 1 (6%) was Grade 3.26 (81%) of 32 aneurysms are located on SCA-BA junction and 6 (19%) areperipheric aneurysms. 18 aneurysms were on right side and 16 aneurysms were onleft. Aneurysm diameters ranged between 2-16 milimeters. Only one aneurysm hasbeen detected in 23 of 32 patients. Additional 1-3 aneurysms in 9 patients with SCAaneurysms and 7 of these have been embolised in the same session with SCAaneurysms.Procedure has been performed under general anaesthesia in 30 of 32 patientsas 2 have been performed under local anaesthesia. Both femoral arteries of thepatients in which balon re-modelling technique was decided to be used in preprocedureangiographic imaging have been cathetherised. Procedures wereperformed after anticoagulation was maintained by 5000 IU bolus of heparine andhourly administration of 1000 IU intravenous heparine, and anticoagulant treatmentPDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.comixwas continued for 3 days by low molecule weighted heparine. Raymond classificationwas used to evaluate postoperative occlusion rates.30 patients has been embolised by coil as 2 patients has been embolised byliquide agents (glue). Procedure has been completed by stenting followingembolisation in one patient.Only one procedure has been performed in 30 patients as additionalprocedures have been performed in 2 patients with refilling detected in controls.Microballon or balon modelling technique has been used in 11 patients withwide-necked aneurysms or in which coil stabilisation is difficult.Procedure was completed without minor or major complication in 22 (69%)patients. Procedure dependent mortality has developed in one patient (3%)secondary to rupture of left posterior inferior cerebellar artery (PICA) aneurysmembolisation performed in the same session. Complications that do not causepermanent morbidity or mortality have developed in 9 (28%) patients and the mostcommon complication was parent artery (SCA) occlusion which was seen in 4patients. Collateral circulation has been sufficient in 8 of 9 patients when evaluatedtogether with the 5 peripheric SCA aneurysms that were treated by parent arteryocclusion due to localisation and morphology of the aneurysms. Bilateral mild pitosisand diplopia in upright gaze that totally recovered on the 5th day developed in onepatient. Silent microembolies were found in 3 patients in post procedure magneticresonance imaging (MRI), trombus reaching the parent artery from the aneurysmneck was found in 1 patient and local vasospasm was seen in one patient and lasttwo was recovered by medical treatment.Procedures have been resulted by total occlusion (including parent arteryocclusions) in 30 of 32 patients and filling in dog-ear shape in 1 patient and residualneck fillling in 1 patient.Clinical follow-up has been planned on postprocedure 10th day, 3rd month, 6-9 months, 12th month, 24 months and 5 years due to the protocol applied and controlangiography has been foreseen in 12th,24th and 60th months.Controls have been performed on 30 patients as 2 patient had died in earlyperiod. No angiography was performed in 9 patients who were treated by parentartery occlusion, and no flow in parent artery was seen in MR angiographiesperformed in the 1st year.PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.comxTotal occlusion was maintained in 14 of 15 patients on whom controlangiographies were performed. Dog-ear shape filling was seen in 3 of these patientsbut no treatment was required. Refilling in neck region was found in 2 patients, and 1of these was taken under procedure again and total occlusion was maintained by coiland stenting. Total occlusion still continues in the control angiography of this patient.No control angiography was performed in 4 patients as 1 year had not passed overthe procedure. As last angiographic controls are taken under consideration, totalocclusion is seen in 21 of 26 patients as dog-ear shape filling is seen in 4 andrefillling in neck region in 1 patient.No recurrent hemorrhage was seen in any of the 30 patients that are undercontrol.Keywords : Aneurysm, superior cerebellar artery, endovasculartreatment