Kolorektal karsinomlarda membran adezyon moleküllerinin (E-Kaderin, alfa-,beta-,gamma-katenin) ekspresyonunun prognostik değeri
The prognostic value of cell adhesion molecules (E-cadherin and catenins) in colorectal carcinoma
- Tez No: 242330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma hücre adezyon moleküllerinin kolorektal kanser tümörogenezisi ve hastalık prognozuna ve hasta yaşam süresi üzerine olan etkisini ortaya koymak amacıyla yapıldı.Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Genel Cerrahi Servisi'nde 1997 ile 2005 tarihleri arasında kolorektal adenokarsinoma tanısı konulan ve cerrahi tedavi yapılan, neoadjuvan kemoterapi ve radyoterapi almamış 138 hasta arasında retrospektif olarak planlanıp çalışıldı. Yüzey adezyon moleküllerinden e-kaderin ve kateninlerin ekspresyonu, immünohistokimyasal analizle, hastaların klinik ve histopatolojik parametreleri ile değerlendirildi.Yaptığımız çalışmada e-kaderin membranöz ekspresyonunda azalma tespit ettik. Tümör diferansiyasyonu kötüleştikçe, beta-katenin ve gamma-katenin membranöz ekspresyonları azalıyor, sitoplazmik ekspresyonları ise artıyor ve e-kaderin, alfa-katenin membranöz ekspresyonları azalıyordu. Uzak metastaz varlığında alfa-katenin membranöz ve gamma-katenin sitoplazmik ekspresyonları azalıyordu. İleri evre hastalarda alfa-katenin ekspresyonu, lenf nodu tutulumu olan hastalarda da alfa-katenin sitoplazmik ekspresyonu azalıyordu. Yapılan çalışmalarda ortaya konan beta-katenin membranöz ekspresyonu ile nükleer ekspresyonu arasındaki ters ilişkiyi tespit edemedik. Kolon yerleşimli hastalarda e-kaderin sitoplazmik ekspresyonu rektum yerleşimli olanlara göre artıyordu.Sonuçta e-kaderin ve kateninlerden özellikle alfanın, tümörün ileri evre, invazivitesi yüksek ve diferansiyasyonunun kötü olması durumunda membranöz ekspresyonunun azaldığı ve bunun da özellikle metastaz potansiyeli olabilecek invaziv tümör tedavisinde prognoza etkili bir faktör olarak kullanılabileceğini, aynı zamanda kısa hasta sağ kalımıyla e-kaderin ve beta-katenin membranöz ekspresyonlarının azalması arasındaki ilişki de, kolorektal kanserlerde E-kaderin ile beta kateninin de prognostik birer faktör olarak kullanılabileceğini göstermektedir.Anahtar Kelimeler : Adezyon molekülleri, e-kaderin, alfa-katenin, beta-katenin, gamma-katenin, kolon kanseri, rektum kanseri.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of cell adhesion molecules in tumorogenesis and evaluate the prognostic significance, as well as overall survival of patients with colorectal carcinoma.That retrospective study was planned between 1997-2005 at the Gulhane Military Medical Academy Haydarpasa Training Hospital and performed on 138 patients under went a resection of a primary colorectal carcinoma. Patient received chemotherapy or radiotherapy before the surgery was excluded.In this study we analysed that the expression of E-cadherin was significantly reduced on the membranous localization. There were a significantly correlation between reduced membranous expression of beta- and gamma-catenin however increased cytoplasmic intensity in poorly differantiated tumors. We also showed reduced membranous E-cadherin and alfa-catenin expressions such that kind of tumors. There was also an association between advanced tumor stage and loss of membranous expression of alfa-catenin. The samples of patients who had lymph node metastases showed reduced cytoplasmic alfa-catenin expression. The statistical analysis revealed that reduced membranous expression of E-cadherin and alfa-catenin were in a significantly correlation with short survival. Besides beta-catenin was appeard reduced in membran of cell relevant with short life time.In conclusion, our results demonstrates that tumors with reduced E-cadherin and alfa-catenin membranous expressions have poorly tumor characteristics like advanced stage, more invasive and more indifferantiation manner. According to that hypotese, we predict that these molecules might be a prognostic factors in patients with colorectal carcinoma who have the possibility of metastases and we suggest that reduced expressions of these molecules could be utilised as a tumor marcer in selecting patients for aggresive adjuvant therapy. Because of the displaying of relationshipvbetween overall survival with E-cadherin and beta-catenin expressions, our results advocate to employ these as a prognostic factor too.Keywords : Cell adhesion molecules, e-cadherin, alfa-catenin, beta-catenin, gamma-catenin, colon cancer, rectal cancer