Üveiti olan ve olmayan Behçet hastalarında sitokin profili yönünden farklılıkların ortaya konması
  1. Tez No: 242333
  2. Yazar: MEHMET MURAT DURNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLAVER ERŞANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Behçet Hastalığı hem arteryel hem de venöz sistemin kronik tıkayıcıbir vaskülitidir. Biz de bu çalışmada vasküler tutulumun objektif klinik birgöstergesi olan IL-2, IL-4, IL-6, IL-8, TNF-? ve VEGF gibi sitokinlerin üveitiolan ve olmayan Behçet'li hastalarda serum seviyelerini karşılaştırarakpatogenez ile ilgili bir yaklaşımda bulunmayı amaçladık.Bu amaçla Uluslararası Behçet Çalışma grubu kriterlerine göre BehçetHastalığı tanısı konmuş 20 üveitli (12 erkek, 8 kadın; 32,90±3,09 yaş) ve 20üveitsiz (10 erkek, 10 kadın; 31,95±3,45 yaş), toplam 40 hasta (22 erkek, 18kadın; 32.42±3,24 yaş) ile Behçet dışı üveit tanısı konmuş 20 hastadan (11erkek, 9 kadın; 38,21±3,21 yaş) meydana gelen bir çalışma grubuoluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Behçet Disease is a chronic obliterative vasculitis of both arterial andvenous system.In this study we aimed to investigate the pathogenetic role ofIL-2, IL-4, IL-6, IL-8, TNF-? and VEGF cytokines which are objective clinicalsigns of Behçet disease with or without uveitis.Study group was formed by 40 patients with Behçet disease (22 male,18 female; 32.42±3,24 years) and 20 uveitis patients without Behçetdisease(11 male, 9 female; 38,21±3,21 years). Of the patients with Behçet?sdisease, there were 20 uveitis (12 male, 8 female; 32,90±3,09 years) and 20non-uveitic (10 male, 10 female; 31,95±3,45 years) patients.