Plevra tüberkülozu immünopatogenezi ve BCG'nin bu sürece etkisi
The immunopathogenesis of tuberculous pleurisy and the effect of BCG on this course.
  1. Tez No: 242334
  2. Yazar: TAYFUN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN OKUTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tüberküloz, dünyada halen en yaygın ve en çok ölüme neden olan enfeksiyonhastalığıdır. Tüberküloz immünopatogenezi ile ilgili bir çok bilinmeyen konuvardır. Tüberküloz plörezi, genç hastalarda, primer tüberkülozun birmanifestasyonu olarak kabul edilmektedir ve plevral sıvı, hastalığın lokal immünprofilini ortaya koymak için ideal bir ortam oluşturmaktadır. BCG aşısı,tüberküloza karşı koruyucu amaçla dünyada bir çok ülkede rutin olarakuygulanmaktadır. BCG'nin aşılı kimselerde ortaya çıkardığı immünolojikdeğişiklikler ve hastalık prognozuna etkisi tam olarak bilinmemektedir ve aşınınkoruyuculuğu oldukça değişkendir. Biz çalışmamızda; plevra tüberkülozuimmünpatogenezinde CD4/CD8 ve Th1/Th2 lenfosit hücre dengelerinin rolünü veBCG'nin burada oluşturduğu immünmodülasyonu saptamayı amaçladık.Çalışmaya, patolojik olarak tüberküloz plörezi tanısı konmuş, 10'u BCG'siz ve16'sı BCG'li olmak üzere toplam 26 hasta dahil edildi. Tüm hastalardan plevralponksiyon ile plevra sıvısı alınarak flowsitometri cihazıyla plevra sıvısında; totallenfosit, T-lenfosit, B- lenfosit, CD4 T-lenfosit, CD8 T-lenfosit, doğal öldürücü(NK) hücre, IFN-?, IL-2, IL-4, IL-5 ve IL-10 düzeyleri ölçüldü. Yaptığımızçalışmada; plevra sıvısında BCG'li ve BCG'siz her iki grupta ölçülen hücrelerdenCD8 T-lenfosit ve sitokinlerden IL-4 düzeyleri arasında farklılık saptanmıştır.BCG'li hastalarda, CD8 T-lenfosit sayısı yüksek ve IL-4 düzeyi ise BCG'sizhastalara oranla daha düşük bulunmuştur. Sonuç olarak, bu çalışmada çalışılanhücre ve sitokinlerin ikisi dışında hepsi, aşılı ve aşısız grupta aynı bulunmuştur.Dolayısıyla BCG aşılamanın genç erişkinlerde gözlenen TB plörezininimmunprofilinde önemli bir değişiklik yapmadığı ortaya konmuştur.Anahtar Kelimeler : Tüberküloz plörezi, immünopatogenez, BCG
Özet (Çeviri)
Tuberculosis is the most common infectious disease that causes death the most.There are many unknown subjects about the immunopathogenesis oftuberculosis. Tuberculous pleurisy is known as a manifestation of primarytuberculosis in young people and pleural fluid is ideal for ascertaining theimmune profile of the disease. BCG vaccine is used routinely to preventtuberculosis in many countries in the world. The immonologic changes thatcaused by BCG in vaccinated people and its effect on the prognosis of thedisease is not known and its efficiency comparatively changes. We aimed todetermine the role of CD4/CD8 and Th1/Th2 lymphocyte cell balance in theimmunopathogenesis of tuberculous pleurisy and the immunomodulation thatcaused by BCG. Totaly 26 patient, 10 of whom had no BCG vaccine and 16 ofwhom had BCG vaccine, who were diagnosed as tuberculous pleurisy bypathologically, were included for the study. We got pleural fluid from the wholepatients by thoracentesis. and total lymphocyte, T- lymphocyte, B- lymphocyte,CD4 T- lymphocyte, CD8 T- lymphocyte, natural killer cell, IFN-?, IL-2, IL-4, IL-5and IL-10 levels were measured by flow cytometry in the pleural fluids. In thestudy, CD8 T- lymphocytes and IL-4 levels were istatistically different in bothgroups. CD8 T- lymphocytes were higher and IL-4 levels were lower in the BCGpositive group than the BCG negative group. In conclusion, all parameters thatwere evaluated in this study, were the same except two ones in both groups.Because of this, we understood that BCG vaccine did not cause importantchanges in the immune profile of tuberculous pleurisy in young people.Keywords : Tuberculous pleurisy, immunopathogenesis, BCG