Çocukluk çağı astımı klinik şiddeti ile serum leptin seviyesi arasındakı ilişki
  1. Tez No: 242332
  2. Yazar: İLHAN ASYA TANJU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAN KARADEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalısmamız astım hastalarında astımın klinik siddeti ile leptin seviyesiarasındaki iliskiyi, astımın siddeti BMI ile mi yoksa serum leptin seviyesi ile mikorelasyon göstermekte oldugunu ve leptinin astımın siddetini öngörebilmeduyarlılıgını arastırmak için yapıldı.Bu arastırma, yeni bronsial astım tanısı konulan, eslik eden kronikhastalıgı olmayan, yasları 2?14 yıl arasında degisen, toplam 65 astımlı olgudaya-pıldı. Olgular astımın siddetine göre üç gruba ayrıldı. Olgulardan tedaviöncesi ve 6?8 hafta sonra serum leptin seviyesi için kan örnekleri alındı.Gruplar yas, cinsiyet, agırlık, boy, BMI açısından benzerdi. Gruplar içindetedavi öncesi ve sonrası leptin seviyesi anlamlı farklılık göstermiyordu(p>0.05). Gruplar arasında leptin seviyesi anlamlı olarak farklıydı (p0.05). Lojistik regresyonanalizinde, grup I-II için tedavi öncesi leptin seviyesi arasında anlamlı fark bulunamadı(p>0.1).
Özet (Çeviri)
Leptin:In our study we aim to demistrate the relationship severity ofcymptoms as intermitant, mild and modarete degree.This study was performed in our hospital for nine months included 65case (boy/girl 36/29) suffering from asthma. 2-14 age interval. Groups wereconstituted accordine to semptoms severity as intermitant, mild andmoderate. Blood samples were optained in time perooles that are before thetrial and after the symptoms relief in a 6?8 weeks duration.Age, sex, weight, lenght, BMI, were similar among the groups in thestu-dy. There were no significant difference before and after treatment aboutleptin levels within the groups. Leptin levels were different between groupsand the difference arises from group I-III and groupII-III difference (p0,05). There weren?t anycorrelation between leptin levels and BMI (p>0,05). There is no significantdifference found between group I and group II leptin levels before treatment,in Logistic regression analy-ze for serum leptin levels sensitify of predictionthe severity of asthma (p>0,1). There was a significant relation between theincrase of leptin level and severity of asthma before treatment between groupI-III and group II-III.