İntrauterin gelişme geriliği olan fetüslerde arteryal ve venöz doppler bulgularının perinatal morbidite, mortalite, kan gazı, apgar ve nst ile ilişkisi
Correlation of doppler findings in iugr fetuses with perinatal morbidity, mortality, blood gas findings, apgar, and nst
  1. Tez No: 242348
  2. Yazar: ÇAĞRI GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZŞENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: İntrauterin gelişme geriliği saptanan fetüslerin doppler bulguları ile perinatal mortalite, morbidite, kan gazı, apgar ve non stres test (NST) arasındaki ilişkinin saptanmasıMetod: Bu çalışmaya Ege Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği' ne Kasım 2008-Temmuz 2009 tarihleri arasında IUGR ön tanısı ile yatırılarak doğum yapan 82 hasta dahil edildi. Hastalar doppler parametrelerine göre doppler bulguları normal (n=43), arteryal sistem bozuk (n=27), venöz sistem bozuk (n=12) olarak gruplandırıldı.Doppler bulguları, 1. ve 5. dakika apgar skoru, perinatal mortalite, NST ve umblikal arter kan gazı değerleri açısından karşılaştırıldı. İstatistiksel analizler için SPSS 13.0 programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken sayısal verilerin gruplar arasındaki anlamını karşılaştırmada varyans analiz testi, niteliksel verilerin gruplar arasındaki anlamını karşılaştırmada Ki-Kare testi kullanıldı.Bulgular: Toplam 82 IUGR olgusundan 43 (52.4%) tanesinin doppler bulguları normal, 27 (32.9%) tanesinin arteryel parametreleri bozuk, 12 (14.6%) tanesinin venöz parametreleri bozuk idi.1. dakika apgar değerlerine bakıldığında doppler akımları normal grupta ortalama 7.57 ± 1.53, arteryel sistemi bozuk grupta 6.8 ± 2, venöz sistemi bozuk grupta 4 ± 1.94 idi. 1. dakika apgar' a göre doppler akımları normal ve arteryal sistemi bozuk olan grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yok iken (p> 0.05); venöz sistemi bozuk grupla, diğer iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark var (p< 0.05).5. dakika apgar değerlerine bakıldığında 6 nın altı skor için; doppler akımları normal olan grupta (n=42) 2 hasta mevcut iken, arteryel akımları bozuk grupta (n=27) 4 hasta, venöz akımları bozuk grupta (n=11) 11 hasta mevcut idi. 5. dakika apgar'a göre doppler akımları normal ve arteryal sistemi bozuk olan grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yok iken (p> 0.05); venöz sistemi bozuk olanlarla, diğer iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark var (p< 0.05).Umblikal arter kan gazı değerlerine bakıldığında doppler normal grupta (n=42) 2 hastada, arteryel sistemi bozuk grupta (n=27) 3 hastada, venöz sistemi bozuk grupta (n=11) 5 hastada asidoz mevcuttu. Umblikal arter kan gazına göre doppleri normal ve arteryal sistemi bozuk olan grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yok iken (p> 0.05); venöz sistemi bozuk grupla, diğer iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark var (p< 0.05).Mortalite sayılarına baktığımızda; doppler akımları normal grupta (n=43) 2 postnatal ölüm, arteryel sistem bozuk grupta (n=27) 4 postnatal ölüm, venöz sistemi bozuk grupta (n=12) 5 postnatal ölüm izlendi. Doppler akımları normal ve venöz sistem bozuk gruplarda birer in utero mort fetal (IUMF) olgusu mevcuttu. Mortalite oranlarına göre arteryal sistemi bozuk ve doppler akımları normal olan grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yok iken (p> 0.05); venöz sistemi bozuk olan grubun diğer iki grup ile arasında istatistiksel olarak anlamlı fark var (p< 0.05).NST lere bakıldığında doppler akımları normal grubun (n=42) 3 ünde NST de deselerasyon saptanırken; arteryel sistem bozuk grubun (n=27) 7 sinde, venöz sistem bozuk grubun (n=11) 10 unda deselerasyon mevcuttu.NST `ye göre her üç grup birbirleriyle karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark var (p< 0.05).Sonuç: Doppler ultrasonografide akımlar, normalden venöz sistemde bozulmaya doğru ilerledikçe; doğumdaki gebelik haftası ve doğum ağırlığında azalma, umblikal arter kan gazında asidoz ve mortalite de artma, 1. ve 5 dakika apgar skorunda azalma, fetal strese bağlı sezeryen oranında artma, yenidoğan dönemi morbiditesinde artma, uterin arter dopplerinde patolojik akımlarda artma ve oligohidramnios oranlarında artış saptanır.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the relationship between doppler findings of intrauterine growth restricted (IUGR) fetuses and perinatal mortality, morbidity, arterial blood gas findings, apgar and non stres test (NST).Methods: 82 pregnant women who were hospitalized with the diagnose of IUGR and delivered between november 2008 and July 2009 in the Ege University department of obstetrics and gynecology were included in the study. Patients were divided into three groups according to doppler findings: Normally doppler group, abnormal umblical artery doppler group, and abnormal venous system doppler group. Doppler findings were correlated with 1. and 5. minute apgar scores, perinatal mortality, NST and umblical artery blood gas findings. SPSS 13.0 programme was used for statistical analysis. ANOVA and Chi- square tests were used for correlations.Results: Out of 82 IUGR cases 43 (52.4%) had normal doppler findings, 27 (32.9%) had abnormal umblical artery doppler findings and 12 (14.6%) had abnormal venous doppler findings.1. minute apgar score was mean 7.57 ± 1.53 in the normally doppler group, whereas 6.8 ± 2 in the abnormal umblical artery doppler group, and 4 ± 1.94 in the abnormal venous doppler group. There is no statistically significant difference between normally doppler group and abnormal umblical artery doppler group (p> 0.05), however there is statistically significant difference between abnormal venous doppler group and the others (p< 0.05).There were 2 cases whose 5. minute apgar score was below 6 in the normally doppler group (n=42), four cases in the abnormal umblical artery doppler group (n=27) and 11 patients in the abnormal venous doppler group (n=11). There is no statistically significant difference between normally doppler group and abnormal umblical artery group (p> 0.05), however there is statistically significant difference between abnormal venous doppler group and the others (p< 0.05).There were 2 cases who had acidosis according to the umblical artery blood gas sampling in the normally doppler group (n=42), 3 cases in the abnormal umblical artery doppler group (n=27), and 5 cases in the abnormal venous doppler group. There is no statistically significant difference between normally doppler group and abnormal umblical artery doppler group (p> 0.05), however there is statistically significant difference between abnormal venous doppler group and the others (p< 0.05)There were 2 postnatal deaths in the normally doppler group (n=43), 4 postnatal deaths in the abnormal umblical artery doppler group (n=27) and 5 postnatal deaths in abnormal venous doppler group (n=12). There were 2 in utero mort fetal (IUMF) cases; one of which is in normally doppler group, and the other was in abnormal venous doppler group. According to the mortality rates, there was no statistically significant difference between normally doppler group and abnormal umblical artery doppler group (p> 0.05), however there was statistically significant difference between abnormal venous doppler group and the others (p< 0.05)There were 3 cases with deseleration in the NST in normally doppler group (n=42), 7 cases in abnormal umblical artery doppler group (n=27) and 10 cases in abnormal venous doppler group (n=11). There was statistically significant difference between all three groups according to the NST (p< 0.05).Conclusion: Progressing doppler ultrasonographic abnormality from normal findings to abnormal venous system, is related with the increased rates of umblical artery acidosis, newborn morbidity, mortality and decreased 1. and 5. minute apgar scores.