Laparoskopik cerrahi eğitiminde sanal gerçeklik teknolojisi
Virtual reality technology in laparoscopic surgical education
- Tez No: 242349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ŞENDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
AMAÇ: Bu çalışmamızda, temel laparoskopik becerilerin kazanılmasında yeni kullanıma giren bilgisayar destekli simülasyon sistemleri ile eskiden beri kullanılan geleneksel kutu eğitim modellerinin etkinliklerinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca temel laparoskopik becerilerin kazanılmasında özellikle jinekolojik cerrahi asistan eğitim programlarına bu konu ile ilgili rehberler hazırlanabilmesine yardımcı olabilmek amaçlanmıştır.MATERYAL ve METOD: Kliniğimiz asistanlarından daha önce herhangi bir laparoskopik deneyimi olmayan 24'üne, 1 hafta boyunca temel laparoskopi ve laparoskopik tubal ligasyon hakkında teorik dersler verildi. Daha sonra asistanlar bilgisayar destekli laparoskopik simülasyon cihazında ve geleneksel kutu modelde egzersiz yapacaklar ve her hangi bir eğitim almayacaklar olarak üç gruba ayrıldı. İlk iki grup 3 hafta boyunca haftada iki saat olacak şekilde temel laparoskopik becerileri içeren egzersizleri yapmaları sağlandı. Süre sonunda tüm asistanlara uzman laparoskopistler tarafından laparoskopik bilateral tubal ligasyon operasyonu yaptırtıldı. Ardından operasyonlar, `genel değerlendirme skalası' ve toplam operasyon süresi açısından değerlendirildi.BULGULAR: Bilgisayar destekli simülasyon grubu genel değerlendirme skalası parametrelerinden biri hariç tümünde ve toplam operasyon süresi bakımından kutu modele göre istatistiksel olarak daha iyi sonuçlara ulaşmıştır. Kutu grubu da, biri hariç tüm genel değerlendirme skala parametrelerinde kontrol grubuna göre istatistiksel olarak daha iyi saptanmıştır. Toplam operasyon süresi açısından kutu grup, kontrol grubundan daha iyi iken aralarında istatistiksel fark saptanmamıştır (p>0.005).SONUÇ: Bilgisayar destekli laparoskopik simülasyon cihazları, geleneksel kutu laparoskopik eğitim modelleri ile karşılaştırıldığında, simülasyon cihazının daha efektif olduğu tarafımızca saptanmıştır. Ayrıca kutu modelde eğitim alınması da, her hangi bir egzersiz yapılmadan elde edilen ameliyathane performansından daha etkilidir. Ameliyathane öncesi laparoskopik eğitimde simülasyon cihazları geleneksel kutu modellerden daha etkili olsa da her iki yöntem de efektiftir. Tüm bunlara ilaveten simülasyon yada kutu modellerdeki eğitim sürelerinin belirlenmesi hangi sıklıkta pratik yapılacağı ve hangi eğitim prosedürlerinin kullanılacağının aydınlatılabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğu kesindir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to determine the effectivity of the newly useable computer based virtual reality (VR) surgical simulators and traditional box trainers and also was to compare the VR simulators with the traditional box trainers and to determine whether one has advantages over the other.Methods: Twenty-four novice residents which has no previous laparoscopic surgical experience, randomised into following three groups. LapSim, box trainer and control. After one week didactical laparoscopic surgery and laparoscopic tubal ligation lessons, first group had trainig on the LapSim ? and second group on the box trainer for 3 weeks for 60 minutes weekly, and the control group did not have any training. Consequently both groups performed a laparoscopic bilateral tubal ligation under the supervison of the expert laparoscopist.