Çocuklarda helikobakter pilori reenfeksiyon oranının belirlenmesi
The evaluation of helicobacter pylori reenfection rate in children
  1. Tez No: 242351
  2. Yazar: HASAN YÜKSEKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT VURAL YAĞCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Gastroenterology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Primer Helikobakter pilori enfeksiyonu çocukluk çağında kazanılır. Bu çalışma yüksek H.pilori prevalansının yüksek olduğu ülkemizde çocuklarda H. Pilori renfeksiyon oranını ve risk faktörlerini belirlemek amacıyla planlandı.Hastalar ve Yöntem: 2001?2006 yılları arasında kliniğimize başvuran ve başarılı Helikobakter pilori eradikasyon tedavisi almış hastalar değerlendirmeye alındı. Bu retrospektif çalışmaya 8 hafta sonra eradikasyon sağlandığı doğrulanan ve bundan en az 1 yıl sonra reenfeksiyon açısından araştırılan 103 (57 kız, 46 erkek) olgu ile tamamalandı. Hastaların reenfeksiyonun risk faktörlerini araştırmak amacıyla klinik özellikleri, kullanıdığı ilaçlar ve aile öyküleri kaydedildi.Sonuçlar: Yaşları 7-17 yaşları arasında (Ortalama yaş:12,2 ± 2,2 yıl) 103 çocuk hasta kayıtları değerlendirildiğinde eradikasyon sağlandığı gösterildikten itibaren ortalama 2,8± 1,8 (1?6 yıl) yıllık izlemde 24 hastada (%23,3, yıllık yaklaşık %8) helikobakter pilori reenfeksiyonu gelişti). İstatistiksel analize göre annenin Helikobakter pilori ile enfekte olması reenfeksiyonda en önemli risk faktörü olarak bulundu (p=0.01), fakat baba ve kardeşlerin helikobakter pilori ile enfekte olmasının reenfeksiyona etkisi yoktu.Sonuç: Türk çocuklarında Helikobakter pilori reenfeksiyon oranı yüksektir (%23,3). Yüksek Hp prevalansı olan ülkemizde enfekte anneler çocuklar için temel enfeksiyon kaynağıdır.
Özet (Çeviri)
Aims: Primary Helikobakter pilori infection occurs predominantly in childhood. The aims of this study were to establish the rate of Helikobakter pilori reinfection in children from an H.pilori high prevalence area and to determine the risk factors associated with reinfection.Patients and Methods: 246 consecutive children attending our department between 2001 and 2006 who had proven successful H.pilori eradication were enrolled; this retrospective study involved 103 children (57girls, 46 boys) who met the following criteria: eradication of H.pilori confirmed at least 8 weeks after the completion of therapy, and the search for reinfection at least one year after control of eradication of H.pilori clinical features,drugs and family history were recorded.Results: One hundred three children aged 7?17 years (mean, 12,2 ± 2,2 years) at the time of H.pilori treatment were reviewed 1 to 6 years after H.pilori eradication. 24 children (23,3%) had been reinfected (8% for one year). The mean duration (± standard deviation) of follow-up was 2,8± 1,8 years. Statistically analaysis revealed that mother infection were strongly and significantly related reinfection of child (p=0.01), but father and siblings.Conclusion The risk of reinfection with H.pilori is high (%23,3 for 2,8year) in children living in Turkish. In populations with high H.pylori prevalence the infected mother is likely to be the main source for Childhood H.pilori infection