Tarımda kullanılan pestisitlerin erken ergenlik gelişimi üzerine olan etkisi.
The role of pesticides used in agriculture in the development of precocious puberty.
  1. Tez No: 242352
  2. Yazar: SAMİM ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN DARCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Erken ergenlik (EE), kız çocuklarında 8, erkek çocuklarında 9 yaşından önce sekonder cins karekterlerin ortaya çıkmasıdır. Özellikle kız çocuklarının sorunu olan EE, uzun süreli östrojen ile karşılaşma sonucu nedeni ile meme kanseri, epifizlerin erken kapanması sonucu ile boy kısalığı, erken gelişim nedeni ile psikososyal sorunlar gibi önemli sonuçlara yol açabilir. Son zamanlardaki çalışmalar çocuklarda ergenlik başlama yaşının giderek erkene kaydığını göstermektedir. Ergenlikteki bu erkene kaymanın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik, endokrin ve çevresel etkenlerin karmaşık bir ilişkisi sonucu olduğu görüşü yaygındır. Çevresel nedenlerden endokrin bozucular olarak adlandırılan kimyasallar östrojen benzeri etki göstererek EE'e neden olabilir. Tarımda kullanılan pestisitler endokrin bozucuların önemli bir kısmını oluşturan kimyasallardır. Bu çalışmada tarım ve seracılığın yaygın olduğu İzmir ili Menderes bölgesinde tarama ile saptanan ve İzmir ili şehir merkezinde yaşayıp polikliniğimize başvuran erken meme gelişimi olan olgularda pestisitlerin erken ergenlik üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Kontrol grubu olarak herhangi bir ergenlik bulgusu olmayan kız olgular alınmıştır. Erken meme gelişimi saptanan olgular ve sağlıklı kontrol grubunda serum ve yağ dokusunda östrojenik etkileri daha önceden deneysel olarak gösterilmiş olan endosulfan 1 (endosulfan alfa), endosulfan 2 (endosulfan beta), endosulfan sülfat, metoksiklor, vinklozolin ve diklorodifeniltrikloretan (DDT) metabolitlerinden 4,4 ? - DDT, 2,4 ? - DDT ve 4,4 ?- diklorodifenildikloroetilen (DDE) isimli pestisitler gaz kromatografi kütle spektrometrisi (GC-MS) yöntemi ile çalışıldı. Menderes bölgesinde erken meme gelişimi literatüre göre oldukça yüksek saptandı (%9.02). Olgu ve kontrol gruplarının hiçbirisinde çalışılan pestisitlere anlamlı miktarda rastlanmadı. Bazı olgularda eser miktarda 4,4 ?- DDE saptandı. Ancak bu kimyasalın düşük miktarları ile erken meme gelişimi arasında ilişki bulunmadı. Erken meme gelişimi olan olguların ağırlık ve vucut kitle indeksleri sağlıklı kontrol grubuna göre belirgin yüksek saptandı. Obezite, insulin direnci, leptin yüksekliği gibi nedenler erken ergenlikte tetiği çeken mekanizmalar olabileceği gibi, başka nedenler ile erken ergenlik gelişen olgularda da obezite, insulin direnci gelişebilir. Bu konuda ileri çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Precocious puberty (PP) is onset of characteristics of seconder sex before age 8 in girls and age 9 in boys. PP can cause several problems. Rapid bone maturation can cause to early epiphyseal closure and can result in short adult stature. PP can cause to the breast cancer because of prolonged exposure of estrogen, early appearance of these signs can be resulted with psychosocial problems in some children. In recent studies have been reported that the onset of puberty is seen earlier than in the past. Although, the early onset of timing the puberty is not clear, there are some data demonstrating that genetic, environmental and endocrine factors play role in this condition. As an example to environmental factors endocrine disruptors have similar effectivitiy with estrogen and can be caused to PP. Pesticides which used in agriculture as an important part of these chemicals. In this study, we aimed to determine the effectivity of pesticides on PP. We choose our sample from two city; Menderes which is a suburban area the most people worked on greenhouses and agriculture, Izmir which is an urban city where our outpatient clinic has been located. We screened all the patients who had early breast developmet in Menderes, and who presented to our outpatient clinic with the same complaint. Our control group was selected from the patients who does not have early signs of puberty. In both group blood serum and adipose tissue levels of some pesticides such as endosulphan 1 (endosulphan alfa), endosulphan 2 (endosulphan beta), endosulphan sulfate, methoxychlor, vinclozolin ve dichlorodiphenyltrichloroethane?s (DDT) metabolites 4,4 ? - DDT, 2,4 ? - DDT and 4,4 ?- Dichlorodiphenyldichloroethylene (DDE) were screened by gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS) which has been shown that in previosly published experimental studies that they have estrogenic activity. We found that early breast development in Menderes area was higher than literature(9.02%). No significant amount of pesticide was detected in study groups. In some subjects trace amount of 4,4 ?- DDE was determined. However, no relationship was found between 4,4 ?- DDE and early breast development. The body weight and BMI?s in early breast development group was significantly higher than controls. Although, some factors such as insuline resistance, obesity and increased leptine level may be the trigger mechanisms of PP, based on some other reasons PP can be seen and as a result of it obesity as well as insuline resistance may be developed. Further studies are needed to clarify those questions.