Köpek beyinciğinde asimetri araştırması
Asymmetry investigation on the dog cerebellum
  1. Tez No: 242357
  2. Yazar: HÜLYA YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATIF AYDINLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Histoloji ve Embriyoloji, Anatomy, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Beyincik üzerinde asimetri araştırmaları az sayıda olup yalnızca insana aittir. Bu çalışmalarda daha çok şizofrenik şahısların beyinciği ile kontrol gruplarının beyinciği kıyaslanmıştır. Bu çalışma için 10 dişi ve 10 erkek melez köpeklerine ait beyinciklerden yararlanıldı. Beyinciklerin cins ve pençe tercihine göre kod numaraları mevcuttu. Fissura prima teşhis edilerek ön lob ince bistüri yardımıyla çıkarıldı ve sagittal kesi ile de iki hemisfere ayrıldı. Ayrılan hemisferler pletismografi cihazına alınarak hacimleri ölçüldü. Dişi köpeklerde, her iki hemişferin purkinje hücreleri ?fiziksel disektör? yöntemi kullanılarak sayıldı. Hem erkek hem dişilerde sağ ve sol hemisferler arasında önemli hacim farkları bulundu. Sol pençe grubunda, sağ ve sol hemisfer farkı önemli idi. Dişi köpeklerin purkinje hücre sayısı da sol hemisfer lehine asimetri gösterdi.Köpek beyinciği sağ/sol taraf asimetrisi göstermekte ise de cins farklılıkları göstermemiştir. Ayrıca tercih edilen pençe ile beyincik ön lobu arasında bir ilişki olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
There is a paucity concerning the the study on the lateralization of the cerebellum, which are only performed on the human cerebella. In these studies, the cerebella of healty subjects and the psychologic patients have been compared. For the present study, 10 female and 10 male mongrel dog cerebella avaible in our laboratory were used. The materials have a code number concerning sex and paw preferens. After the fissura prima was found, the anterior lobe was removed using a dissection knife and halved sagittally. The volumes of the right and left halves were measured using a plethysmograph. Purkinje cells of the female dogs were counted using the stereological method. Both male and female dogs showed the right/left volume differences. The left paw group also showed the right/left volume differences. Purkinje cell number of the female dogs indicated a significant difference between the right and left hemisphere, favoured the left. The present study showed no significant gender asymmetry in dog cerebellum. Our study suggested a relationship between the anterior lobe of the cerebellum and the preferred paw in dog.