Ratlarda deneysel olarak oluşturulan aflatoksikozisde üzüm (vitis vinifera) çekirdeği ekstraktının karaciğer lezyonlarını engelleyici etkisinin biyokimyasal ve histopatolojik olarak araştırılması
Histopathological and biochemical investigations of effect of grape speed extaction on the prevention of aflatoxin-induced liver lesions in rats
  1. Tez No: 242359
  2. Yazar: TUBA AKTAŞ ÜRKEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZABİT YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Patoloji, Biochemistry, Pathology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Aflatoksikozis, insan ve hayvanlarda aflatoksinler tarafından oluşturulan akut veya kronik seyirli bir mikotoksikozisdir. Hayvanlarda önemli ekonomik kayıplara neden olan ve insan sağlığını tehdit eden toksikasyon özellikle geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde yaygın olarak görülmektedir. Kronik zehirlenmeler, hayvan ve insanlarda özellikle bağışıklık sisteminin baskılanmasına yol açarak birçok hastalığın ön plana çıkmasına sebep olmaktadır. Aflatoksinler, özellikle hepatotoksik ve hepatokarsinojenik etkileriyle bilinmektedir. Aflatoksinlerden ileri gelen toksikasyonlarda etkili bir korunma bilinmemektedir. Ancak bazı vitamin ve mineraller ile proteinlerin koruyucu etkilerinin olduğu belirtilmektedir. Yapılan son çalışmalardan üzüm çekirdeğinin immunomodülatör, antioksidan ve antikanserojenik gibi birçok farmakolojik etkilerinin olduğu bilinmektedir. Ancak üzüm çekirdeğinin aflatoksikozise karşı hepatoprotektif etkileri konusunda çalışma bulunmamaktadır. Gerçekleştirilen bu çalışmada, ratlarda deneysel olarak oluşturulan aflatoksikozis'de karaciğerde meydana gelen kronik lezyonların oluşumunda, üzüm çekirdeğinin engelleyici etkisi; biyokimyasal ve histopatolojik olarak araştırıldı. Bu amaçla, 30 rat, 10'arlı 3 grub'a ayrıldı. Çalışma grubu olarak belirlenen ratlara aflatoksin, aflatoksinle birlikte üzüm çekirdeği ekstraktı verildi. Üç aylık deneme sonunda nekropsileri yapılan ratlardan kan ve doku örnekleri alınarak biyokimyasal ve patolojik olarak incelendi. Biyokimyasal ve histopatolojik bulgulara göre lipid peroksidasyonun ve karaciğer hasarının önemli ölçüde engellendiği, dolaysıyla ÜÇ ekstraktının hepatoprotektif etkiye sahip olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aflatoxicosis is a mycotoxicosis developing acute or chronic, caused by aflatoxins in domestic animal and humans. Aflatoxicosis is a widespread problem especially in the underdeveloped and the developing countries. Aflatoxins are potential threat to humans and animal. The chronic toxications especially suppress the immune system which facilitates the occurring of many diseases. Liver is main organ affected by aflatoxicosis, and are histopathologically observed necrosis, fibrosis and hepatocarcinogenesis. It is not well known the effective protection in aflatoxicosis. However, it is reported that some vitamins, proteins and inorganic substances have a protective effect. It was indicated that Grape seed (GS) had many pharmacologic effects as such antioxidant, immunomodulatory and anticancer. However, there is not any study about it protective effect on aflatoxicosis. This study was planned to investigate the effect of GS on the prevention of aflatoxin-induced liver lesions in rats in term of biochemical and histopathological methods. This purpose, a total of 30 rats was allotted into one of three experimental groups: A, B and C each containing 10 animals. The rats were sacrificed at 90th day of the experiment. Blood samples for the biochemical analysis and tissue samples from livers for histopathological examination were taken. On the basis of biochemical and histopathological findings, it is concluded that treated plant extract decrease the lipid peroxidation and liver enzymes, increase the antioxidant defence system activity, and prevent the liver damage in the AFB1-treated rats. The study indicates that hepatoprotective effects are obtained from the group C.