Norduz keçilerinde hemoglobin, eritrosir potasyum ve glutatyon tiplerinin araştırılması
Investigations on the haemoglobin, erythrocyte potassium and glutathione types in Norduz goats
  1. Tez No: 242360
  2. Yazar: SERAP EMEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde yetiştirilen 30 adet Norduz keçisi ile Van'ın Gürpınar İlçesi Norduz Bölgesi'nde halk elinde yetiştirilen 30 adet Norduz Keçisi üzerinde yürütülen bu çalışmada, hemoglobin, eritrosit potasyum ve glutatyon tipleri tespit edilerek herhangi bir farklılığın olup olmadığı araştırıldı. Keçilerden usulüne uygun olarak kan örnekleri alındı. Tüm kanda glutatyon düzeyi, çıkarılan hemolizatta ise eritrosit potasyum ve hemoglobin tipleri saptandı. İşletmede yetiştirilen Norduz keçilerinin hemoglobin genotip % frekansı HbAA= 80, HbAB=20, halk elinde yetiştirilenlerde ise HbAA= 20, HbBB=13.33 ve HbAB=66.67 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on the Norduz Goat breeds in the Research Farm at Yuzuncu Yıl University Faculty of Agriculture and Norduz Goat in Norduz Region of Gurpınar Town of Van. The haemoglobin, erythrocyte potassium and glutathion types were determined and probable differences were measured. Blood were taken from goats and glutathione analyses were done on whole blood, haemoglobin and erythrocyte types were determine from erythrocyte hemolysate.