Dışkı muayene yöntemlerinin, (direkt, flotasyon, sedimentasyon) barsak parazitozlarının tanısında değerleri
  1. Tez No: 2424
  2. Yazar: NEVZAT KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SARNIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
31 VI. ÖZET Değişik kesimlerdeki kişilerden alınan dışkı örnekleri, para- zitolojik yönden direkt yöntemle, doymuş tuzlu suda yüzdürme yönte mi ile ve formalin-eter çöktürme yöntemi ile muayene edilmiş, alı nan sonuçlara göre uygulanan yöntemlerin dışkıda parazit yumurta ve kistlerini saptamada değerleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla yapılan çalışmada, değişik kesimlerdeki kişilerden temin edilen 291 dışkı örneği üç yöntemle ayrı ayrı muayene edil miş, helmint yumurtalarının düşük oranlarda bulunması, yöntemler ara sında bir karara varılmasını güçleştirmiş, protozoon kistleri için doymuş tuzlu suda yüzdürme yönteminin kullanışlı olmadığı, direkt yöntem ve formalin-eter çöktürme yönteminin kullanışlı olduğu sap tanmıştır. Direkt ve Toplaştırma yöntemlerine göre saptanan parazitlerin toplam sayı ve oranları Direkt muayenede % 33*33, doymuş tuzlu suda yüzdürme yöntemi ile yapılan muayenede % 14.70 ve formalin-eter çöktürme yöntemi ile yapılan muayenede % 35.70 oranında parazit saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
32 YI I. SUMMARY Samples of feces of various people of different ages have been examined by using direct, saturated salty water floatation and ether precipitation methods. The results have been evaluated to see how much these methods work in observing parasite eggs and cysts in the feces. 291 samples of feces have been examined by using these three methods. The percentage of helminthes eggs being low, an exact decision seemed difficult. It has been established that, for protozoa cysts, direct method and ether precipitation met hods were useful but taturated salty water floatation method was not. The total number and the percentage of parasites as the result of direct and ether precipitation methods: As a result of: a) Direct method % 33.33 b) Saturated salty method % 14.70 c) Ether Precipitation method % 35.70 parasites have been obtained.