Thalictrum minus var minus alkaloitleri
  1. Tez No: 2425
  2. Yazar: NEŞE KIRIMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL HÜSNÜ CAN BAŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
-116- ÖZET Sivas, Zara-Şerefiye arasından toplanan T. minus var. minus' un toprak altx ve toprak üstü kısımları alkaloitleri bakımından incelenmiş, ayrıca Türkiye'de yetişen diğer iki varyete olan var. ma jus ve var. microphyllum ile alkaloit leri yönünden karşılaştırılırken, toprak altı kısımlarının alkaloitleri İran'da yetişen T. minus var. minus ile de karşılaştırılmış tır. Toprak altı kısımlarından taliglusinon, talmelatidin, adiantifolin, talminelin, nortalibrolin, magnoflorin ve berberini toprak üstü kısımlarından talikberin, 0-metilta- likberin, talif illin, talivarmin, talmetin, O-metiltalme- tin, talsivasin, talmelatidin, N-metilkanadin, magnoflorin ve berberin elde edilmiştir. Nortalibrolin, talivarmin ve talsivasin bu araştırma sırasında izole edilen yeni alkaloitlerdir. Talminelin ve talifillin'in tabiattaki varlığı ikinci kez rapor edilmek tedir. Karşılaştırma çalışmaları sonucunda Türkiye ve îran T. minus var. minus larmın toprak altı kısımlarının alka loitleri yönünden benzer olduğu görülmüş, Türkiye'de yeti şen üç varyetenin alkaloitlerinin ise farklı olduğu anla şılmıştır. Bu çalışma daha önce İran'da yapılan araştırmada sa dece berberin ve magnoflorinin rapor edildiği T. minus var. minus ' la yapılan ilk kapsamlı araştırmadır.
Özet (Çeviri)
-117- ABSTRACT This dissertation covers an investigation on the abo ve and below ground parts of Thalictrum minus var. minus growing in Turkey for its alkaloids, and comparison of its alkaloid composition with those of the other two varieties °f T. minus, native to Turkey namely var. majus and var. microphyllum arid with that of the roots of T. minus : var, minus of Iranian origin. Below ground organs yielded thaliglucinone, thalmela- tidine, adiantif oline, thalmineline, northalibroline, mag- nof lorine and berberine from the above ground parts were isolated thalicberine, O-methylthalicberine, thaliphylli- ne, thalivarmine, thalmethine, O-methylthalmethine, thal- sivasine, thalmelatidine, N-methylcanadine, magnof lorine and berberine. Northalibroline, thalivarmine and thalsivasine are new bisbenzylisoguinoline alkaloids. Occurrence of thalmi neline and thaliphylline in the nature is reconfirmed. As a result of the comparison studies alkaloid compo sition of the below ground parts of both Turkish and Irar nian T. minus var. minus was found to be similar wtereas those of the three varieties of T. minus of Turkey were observed to be different. This is the first detailed research into the alkalo ids of T. minus var. minus except for the one on the plant of Iranian origin from which the isolation of only berbe rine and magnof lor ine was reported.