Toplum kökenli pnömonilerde atipik ajanların seropozitiflik oranı
The seropositivity rate of atypical agents in patients with communityacquired pneumonia
- Tez No: 242411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada, Toplum kökenli pnömoni tanısı alan hastalarda atipik pnömonietkenlerine karşı IgM antikor pozitifliğinin araştırılması ve kontrollerlekarşılaştırılması planlanmıştır. Bu amaçla, 87 erişkin pnömonili hasta ile 21sağlıklı erişkinden alınan serum örnekleri, dört farklı atipik etken için tek birELISA kiti (Pneumobact ELISA IgM, Vircell, Spain) ile taranmıştır. Hastagrubunda IgM seropozitifliğinin etkenlere göre dağılımı sırasıyla; Legionellapneumophila için %2.3, Mycoplasma pneumoniae için %33.3, Coxiellaburnetii için %9.2, Chlamydia pneumoniae için %56.3 olarak saptanmıştır.Kontrol grubunda IgM seropozitifliği 3 kişide belirlenmiş olup, 2' i Legionellapneumophila için ve biri Coxiella burnetii için tespit edildi. İstatistikseldeğerlendirmede, hasta ve kontrol gruplar arasında çalışılan etkenlerden,Mycoplasma pneumoniae ve Chlamydia pneumoniae için IgM pozitifliğiyönünden anlamlı fark tespit edilmiş olup (p< 0.05), Coxiella burnetii veLegionella pneumophila için IgM pozitifliği yönünden anlamlı fark tespitedilmemiştir (p>0.05). Sonuç olarak, çalışmamızda TKP'li hastalarda atipiketken seropozitifliğinin sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldığında önemliderecede yüksek olduğunu gösterdik. Bu sonuç bize TKP'li hastalarda atipiketkenlerin önemli oranda sorumlu olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıcaçalışmamız klinik ve radyolojik bulgularla atipik-tipik pnömoni ayrımıyapmanın yeterli olmadığını göstermiştir.Anahtar Kelimeler :Seroprevelans, Atipik pnömoni, ELISA
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the IgM antibody positivities ofatypical pneumonia agents in patients with community-acquired pneumonia(CAP) , and to compare the results with controls. The serum samples whichwere collected from 87 adult patients and 21 healthy controls have beeninvestigated by a commercial ELISA (Pneumobact ELISA IgM, Vircell, Spain)in which four different atypical pneumonia agents were fixed onto a slide. Inthe patients group, IgM positivity rates for the agents were as follows,respectively; 2.3% for Legionella pneumophila, 56.3% Chlamydiapneumoniae, 33.3% for Mycoplasma pneumoniae, 9.2% for Coxiella burnetii.The rates of IgM positivities in the control group varied 7% for all of theagents except M. Pneumoniae and C. Pneumoniae and 2 of these controlswere positive for L. Pneumophila IgM, one was positive for C. Burnetii IgM.According to the statistical evaluation, there were significant differences forIgM seropositivities to Mycoplasma pneumoniae and ChlamydiaPneumoniae,between the patient and the control groups (p0.05) .We showed that the seropositivity rate ofatypical agents in patients with CAP was significantly higher when comparedto healthy control group. This result suggests us, atypical agents might beresponsible in CAP patients in a great amount. Furthermore, our study alsosuggests that clinical and radiological findings are not usefull fordiscriminating atypical from typical pneumoniaKeywords :Seroprevalence, Atypical pneumonia, ELISA