0-3 yaş çocuklarda idrar kültür yöntemleri'nin karşılaştırılması
Comparision of urine culture methods in children under three (3) years old
  1. Tez No: 242410
  2. Yazar: MECNUN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KIRIMİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada şikayetleri ve bulguları ile idrar yolu enfeksiyonu şüphesi uyandıran 229 çocukta idrar yolu enfeksiyonu tanısını koymada kateter ve torba ile alınan kültür güvenilirliğini karşılaştırıldı.Çalışma haziran 2006 ile aralık 2007 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk kliniğinde yapıldı. Vakalarımızda tam idrar incelenmesi, idrar sedimentinin mikroskopik incelenmesi yapıldı. Tüm vakalarda hem torba hem de kateter ile alınan idrar örnekleri kültüre ekildi. Çalışmanın istatistiksel olarak değerlendirilmesinde ki? kare ve pearson korelasyon testleri kullanıldı.Torba ile idrar kültürü alınan 229 vakanın 181 tanesinde üreme oldu, 48'inde kontaminasyon görüldü. Torba kültüründe üreme olan 181 vakanın 58'inde kateter kültüründe de üreme oldu, 123'ünde üreme olmadı. Torba kültüründe kontaminasyon saptanan 48 vakanın 5'inde kateter kültüründe üreme oldu.Torba kültüründe yalancı pozitiflik %68 olarak saptandı. Buna göre kateter kültürüne göre torba kültürünün İYE tanısındaki sensitivitesi %32 olarak saptandı. Torba kültüründe kız ve erkeklerde yalancı pozitiflik bakımından karşılaştırıldığında aralarında anlamlı ilişki bulunmadı.Çalışmada torba kültüründe kontaminasyon, erkeklere göre kızlarda anlamlı derecede fazla bulundu. Tam idrar incelemesinde; nitrit, hematüri, piyüri ve bakteriüri pozitifliği ile idrar kültüründe üreme olması arasında anlamlı bir ilişki tespit ettik.Sonuç olarak; bu çalışma ile perineal torba idrar kültürünün yalancı pozitiflik oranının yüksek olduğu, perineal torba ile idrar kültürü almanın İYE tanısında yeterince güvenilir olmadığı ve bu nedenle idrar yolu enfeksiyonu düşünülen durumlarda tanı için çok daha güvenilir bir yöntem olan mesane kateterizasyonu ile idrar alınması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we have compared the reliability and accuracy of catheter and sack urine culture in 229 children admitted with suspects and complaints of urinary infection.The study was held in Yuzuncu Yil University Pediatrics Outpatient Department between June 2006 and December 2007. Whole urine examination and microscopic examination of urine sediments were done by Biochemistry department. Both cateheter and sack cultere were taken from all cases and cultured in same manner. Chi-square and Pearson analysis statistical methods were done for evaluating of study.Urine cultures resulted as positive in 181 samples taken via sack and 48 samples of them were accepted as contamination. The 181 cases of positive sack cultured had 58 positive catheter culture, and 123 ones of them no. Contamination cases of sack cultured had 5 positive catheter culture.False positive rate was detected as 68% in sack culture and therefore sensitivity of this method has been calculated as 32%. When we compared boys and girls acoording to sack urine culture no significancy has been detected.In this study we have detected that the contamination rate was higher in girls than boys. We have found a significant positive correlation between positive urine culture and nitrate, hematuria, pyuria in urine examination.In conclusion, we have found that perineal sack urine culture method has a high contamination rate since it is not a reliable method and therefore urinary bladder catheterization is more reliable to diagnosis of urinary tract infection in children.