Yeni tanı tip 2 diabetes mellituslu hastalarda mikrovasküler komplikasyonların görülme sıklığı
The ıncidence of microvascular complications ın newly diagnosed type 2 diabetes mellitus patients.
- Tez No: 242420
- Danışmanlar: PROF. DR. İMDAT DİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Tip 2 diabetes mellitus, insülin eksikliği ya da insülin etkisindeki defektler nedeniyle ortaya çıkan, yaygın ve komplikasyonlar ile seyreden ciddi kronik bir hastalıktır.Bu çalışmada; Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Dahiliye polikliniğine tanı ve tedavi için başvuran, yeni tanı konulan 50 tip 2 diabetes mellitus hastasında, tanı anında mikrovasküler komplikasyonlar olan retinopati, nefropati ve nöropatinin varlığını araştırmayı amaçladık. Diabetik retinopati belirlenmesi; göz hastalıkları uzmanı tarafından biyomikroskopla fundus muayenesi ile diabetik nöropatinin belirlenmesi; nöroloji uzmanı tarafından elektromiyografi (EMG) ile diabetik nefropatinin belirlenmesi ise 24 saatlik idrarda mikroalbümin, glomerüler filtrasyon hızı (GFR) ve serum kreatinin düzeyine bakılarak yapıldı. İstatistiki yöntem olarak, yüzdelik sayılar ve Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Sonuçların yorumlanmasında ise P< 0.05 olması durumu istatistiksel farklılık olarak kabul edildi.Yeni tanı almış 50 tip 2 diabetes mellitus hastasının 28'i (%56) erkek, 22'si (%44) kadın ve yaş ortalaması 52 (28-77) idi. Açlık kan şekerleri ortalamaları 181 mg/dl (102-366) ve tokluk kan şekeri ortalamaları 332 mg/dl (188-581) ve ortalama HbA1c değerleri %9 (5,3-15,8) idi. Hastaların kan basıncı ortalamaları sistolik 134 mmHg (90-210), diastolik 82 mmHg (60-110) idi. Hastaların kreatinin ortalamaları 0,76 mg/dl (0,5-1,3) ve GFR ortalamaları 108 ml/dk (36-211) idi. Hastaların 10'unda (%20) 30-300 mg/gün arasında mikroalbüminüri ve 23'ünde (%46) anormal EMG bulgusu vardı. Olguların 1'inde (%2) diabetik retinopati saptandı. Retinopati saptanan 1 olguda karpal tünel sendromu şeklinde nöropati mevcuttu. Bu olguda mikroalbüminüri mevcut değildi. EMG'ye göre nöropatisi olan hastalardan 3'ünde (%6) duyusal tip, 1'inde (%2) motor tip, 6'sında (%12) miks tip nöropati, 13'ünde (%26) karpal tünel sendromu saptandı. EMG'de patoloji saptanan hastaların yaş ortalaması ve arteriyel kan basıncı ortalaması EMG'de patolojisi olmayan hastalardan anlamlı olarak yüksek bulundu. Mikroalbüminürisi olan hastaların açlık kan şekeri ve HbA1c ortalamaları mikroalbüminürisi olmayan hastalara göre anlamlı olarak yüksek saptandı.Sonuç olarak yeni tanı almış tip 2 diabetes mellitus olgularında önemli ölçüde (%58) mikrovasküler komplikasyonlardan en az biri tespit edildi. Bu komplikasyonlardan özellikle nefropati ve nöropatinin, progresyonlarının önlenebilmesi ve erken tedavisi için tanı anında taranmasının gerekli ve faydalı olacağı kanaatine varıldı.Anahtar Kelimeler; Yeni tanı Diabetes mellitus, retinopati, nefropati, nöropati
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes mellitus, which results from insulin resistance and subsequent failure of insulin production of beta cells, is a pandemic chronic disease with a heavy burden of complications.In this study, we aimed to investigate the presence of microvascular complications, namely retinopathy, nephropathy and neuropathy in 50 patients, who were newly diagnosed as having type 2 diabetes mellitus in Internal Medicine Department of Medicine Faculty of Yüzüncü Yıl University. Diabetic retinopathy was detected with a biomicroscope examination of fundus by opthalmologist. The neuropathy was scanned with electromyography (EMG) by an experienced neurologist. Diabetic nephropathy was searched by measuring urinary microalbumin and glomerular filtration rate (GFR) .