Diabetes mellituslu hastalarda ince lif nöropatisi varlığının korneal konfokal mikroskopi ile araştırılması
Investigation of small fiber neuropathy in patients with diabetes mellitus with corneal confocal microscopy
  1. Tez No: 711081
  2. Yazar: HATİCE KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞADİYE GÜMÜŞYAYLA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç:Diabetes Mellitus (DM); insülin eksikliğine ya da insülin etkisindeki defekte bağlı oluşan, hiperglisemi ile seyreden kronik bir hastalıktır. Diyabetik polinöropati diyabetin mikrovasküler komplikasyonlarından biridir. Diyabetik nöropati tanısında standart elektromiyografi (EMG) ile elde edilen elektrofizyolojik bulgular önemli yer tutar. Ancak ince lif nöropatisinde standart elektrofizyolojik çalışmalar normaldir. Bu nedenle tanıda kullanılabilecek yeni yöntemler araştırılmaktadır. Korneal konfokal mikroskopi (KKM); korneal hücresel yapıyı inceleme imkânı sunan non invaziv bir tekniktir. Son yıllarda ince lif nöropatisinin tespiti amacıyla kullanımına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu bilgileri göz önüne alarak çalışmamızda, KKM tekniğinin diyabetik hastalarda ince lif nöropatisinin varlığını tespit etmedeki rolünü incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Nisan 2021-Ekim 2021 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Nöroloji Kliniği'nde yapıldı. Çalışmaya 56 DM tanılı hasta, 18 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hastaların demografik verileri, diyabet tipi ve süresi, nöropatik ağrı süresi, kullandığı ilaçlar, boy ve ağırlık değerleri, kan glukozu ve HbA1c düzeyleri değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen bireyler 3 gruba ayrıldı. Diyabeti olan ve elektrofizyolojik tanı kriterlerine göre polinöropati saptanan hastalar Grup 1, diyabeti ve nöropatik yakınmaları olan ve elektrofizyolojik tanı kriterlerine göre polinöropati saptanmayan hastalar Grup 2, sağlıklı bireyler Grup 3 olarak sınıflandırıldı. Hasta grubuna DN4 anketi, LANSS nöropatik ağrı skalası ve SCOPA-AUT uygulandı. Hasta ve kontrol grubuna polinöropati protokolüne uygun olarak elektromiyografik inceleme yapıldı. Hasta ve kontrol grubuna Göz Hastalıkları Kliniğinde KKM ile korneal görüntüleme yapıldı. Verilerin istatistiksel analizi için IBM SPSS Statistics 26.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 26.0.
Özet (Çeviri)
Objective:Diabetes Mellitus (DM) is a chronic disease with hyperglycemia due to insulin deficiency or insulin action defect. Diabetic polyneuropathy is one of the microvascular complications of diabetes. Electrophysiological findings obtained by standard electromyography have an important place in the diagnosis of diabetic polyneuropathy. However, in small fiber neuropathy, standard electrophysiologic studies are normal. Therefore, new methods that can be used in diagnosis are being investigated. Corneal confocal microscopy (CCM), is a non-invasive technique that provides the opportunity to examine the corneal cellular structure. In recent years, studies have been carried out for the detection of small fiber neuropathy. Considering this information, in our study, we aimed to examine the role of the CCM technique in detecting the presence of small fiber neuropathy in diabetic patients. Materials and Methods: The study was conducted in the neurology department of Ankara City Hospital between April 2021 and October 2021. 56 patients with DM and 18 healthy controls were enrolled in this study. Demographic data of the patients, type and duration of diabetes, duration of neuropathic pain, medications used, height and weight values, blood glucose and HbA1c levels were evaluated. The individuals included in the study were divided into three groups. Patients with diabetes and polyneuropathy according to electrophysiological diagnostic criteria were classified as Group 1, patients with diabetes and neuropathic complaints and without polyneuropathy according to electrophysiological diagnostic criteria were classified as Group 2, and healthy individuals were classified as Group 3. DN4 questionnaire, LANSS neuropathic pain scale and SCOPA-AUT were carried out to the patient group. Electromyographic examination was performed in the patient and control groups in accordance with the polyneuropathy protocol. Corneal imaging was performed with corneal confocal microscopy in the Ophthalmology Clinic of the patient and control groups. IBM SPSS Statistics 26.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 26.0.