Tip-2 diyabet hastalarında diyabet regülasyonu, HbA1c, diyabet yaşı, BMI, dislipidemi ve mikroalbuminüri ile makrovasküler komplikasyonların karşılaştırılması
Comparison of diabetes regulation, HbA1c, diabetes duration, BMI, dyslipidemia, and microalbuminuria with macrovascular complications in patients with type 2 diabetes
- Tez No: 997481
- Danışmanlar: UZMAN AHMET CÜNEYT MÜDERRİSOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Tüm dünyada diyabet insidansı her geçen gün artmaktadır. Diyabetin kronik vaskülerkomplikasyonları morbidite, mortalitenin en önemli sebepleridir. Günümüzde diyabet ateroskleroz eşdeğeri olarak kabul edilmektedir. Diyabetin kronik vasküler komplikasyonlarının ortaya çıkmasında en önemli iki neden glisemik kontrolün bozuk olması ve diyabet suresidir. Yeni tanı konmuş diyabet hastalarının önemli kısmında diyabetin komplikasyonlarının gelişmeye başladığı saptanır. Biz çalışmamızda 2007–2012 yılları arasında diyabet polikliniğimize başvuran 200 tip2 diabetes mellituslu hastanın başvuru anındaki HbA1c, diyabet yaşı, Body Mass Index(BMI), bel çevresi, mikroalbuminüri ve dislipidemi değerleri ile makrovasküler komplikasyonların arasındaki ilişkiyi araştırdık.Çalışmamızda hipertansiyon % 71.5 , koroner arter hastalığı % 26.0, periferik arter hastalığı %6.5 , serebrovasküler hastalık %4 olarak bulunmuştur. Bir çok çalışmada glisemi kontrolünün komplikasyon sıklığını azalttığı gösterilmiştir. Çalışmamızda da çıkan en önemli sonuçlardan biri glisemik kontrolün makrovasküler komplikasyonlar üzerindeki olumlu etkisiydi. HbA1c düzeyi 8 ve üstünde olan olgularda hipertansiyon ve koroner arter hastalığı sıklığını, HbA1c %8'in altında olan olgulara göre anlamlı derecede daha fazla bulduk. Diyabet süresi ile makrovasküler komplikasyon gelişimi arasında ilişki bilinmektedir. Glisemik maruziyetin süresinin bu süreçte ana neden olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda diyabet süresi 5 yıl üzerinde olan olgularda 5 yıl ve altı olan olgulara göre makrovasküler komplikasyon sıklığı anlamlı derecede yüksek saptandı. Hipertansiyon ve koroner arter hastalığı gelişimiyle diyabet süresinin istatiksel olarak anlamlı derecede paralel olduğu görüldü. Diyabet yaşı 5 yıl üzerinde olanlarda periferik arter hastalığı ve serebrovasküler hastalık sıklığı yüksek saptanırken istatistiksel olarak anlamlı saptanmadı. Obezite tip 2 diyabet gelişimi için önemli risk faktörlerinden olup kardiyovasküler hastalıklar açısından bağımsız bir risk faktörüdür. Bizim çalışmamızda BMI ve bel çevresi grupları ile komplikasyonlar arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Lipid düzeyleri ile makrovasküler komplikasyonlar arasındaki ilişki birçok çalışmada gösterilmiştir. LDL kolesterol yüksekliği, HDL kolesterol düşüklüğü, trigliserid yüksekliği ateromatöz süreci hızlandırmaktadır. Çalışmamızda total kolesterol, LDL ve HDL kolesterol grupları arasında anlamlı bir farklılık saptanamamıştır. Yalnızca trigliserid düzeyi yüksekliği ile hipertansiyon arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Mikroalbuminüri diyabetli hastalarda kardiyovasküler hastalık için risk faktörleri kompleks sendromunun önemli bir komponenti ve yaygın endotel hasarının göstergesi olarak düşünülmektedir ve diyabetli hastalarda nefropatiye yol açmaktadır. Mikroalbümin tip 2 diyabette kan basıncı ve sigara gibi diğer faktörlerden bağımsız bir risk faktörüdür. Bizim çalışmamızda da makro- ve mikroalbuminüri ile hipertansiyon ve koroner arter hastalığı arasında anlamlı derecede ilişki gözlendi .Sonuç olarak; çalışmamızda glisemik kontrol ve diyabet yaşının tip 2 diyabetin makrovasküler komplikasyonların ortaya çıkmasındaki en önemli iki neden olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
The insidance of diabetes is increasing everyday at the world. The chronic vascularcomplications of diabetes are the most important reasons of mortality and morbidity. Diabetes is been admitted as equal to atherosclerosis. The two most important cause of chronic vascular complications of diabetes is the irregular glycemic control and the duration of diabetes. thediabetic complications are been detected at the important part of new diagnosed patients. We investigated the correlation of the macrovascular complications with HbA1c, age of diabetes, BMI, waist circumference, microalbuminuria and lipid levels at the moment of application. The frequency of hypertension is % 71.5, coronary artery disease is %26 , peripheric arterial disease is %6.5, cerebrovascular disease is %4. many investigations showthat regular glycemic control decreases frequency of complications. One of the most important conclusions of our investigation is the positive affect of regular glycemic control on macrovascular complications. The frequency of hypertension and coronary artery diease is significantly higher in patients with HbA1c levels above %8 according to the patients with HbA1c levels lower than %8. The relation with duration of diabetes and vascular complication's occurance is already known. The main reason of it is duration of glycemic exposure. In our study the frequency of macrovascular complications are more at the patients who are diabetic more than 5 years according to the patientswho are diabetic less than 5 years. the duration of diabetes is correlated with hypertension, ischemic heart disease, coronary artery disease statistically significant. the serebrovascular disease and peripheric artery diease frequency are higher at the patients who have diabetes more than 5 years, but it is statistically insignificant. obesity is one of the most important risk of diabetes and also independent risk factor of cardiovascular diease. In our study there are no significant relationship between BMI and waist circumference groups and macrovascular complications. Many studies have demonstrated the relationship between lipid levels and macrovascular complications. high levels of LDL cholesterol and triglyceride, low levels of HDL cholesterol accelaretes atherogenic process.ın our study, there is no significant relationship between the total, LDL and HDL cholesterol groups and macrovascular complications. Only the high triglyceride levels is significantly correlated with hypertension. Microalbumiuria is a risk factor for cardiovascular diease, is an indicator of common endothelial damage and leads to nephropathy in diabetic patients. Microalbumiuria is an independent risk factor in type 2 diabetes like blood pressure and smoking. In our study there is significant correlation between macro- and microalbuminuria and hypertension and coronary artery diease. In conclusion, at this study, gycemic control and duration of type 2 diabetes are the most important two reasons that leads to occurance to macovascular complications