Farklı yöreleri oynayan halk oyuncuların fiziksel parametrelerinin incelenmesi
Investigation of physical parameters of turkish folk dancers who play different regianal dances
- Tez No: 242453
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Türk Halk Oyunları türlerinden halay, horon ve zeybek yöresi oynayan bay ve bayan oyuncuların fiziksel özellikleri incelenerek, bu yöreleri oynayan oyuncular arasındaki fiziksel parametrelerin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Araştırmaya halay, horon ve zeybek yörelerini en az 5 yıl süre ile oynamış 99 kız, 118 erkek olmak üzere toplam 217 gönüllü birey katılmıştır.Araştırmaya katılan gurupların yaş, boy, vücut kitle indeksi, anaerobik güç, sürat, esneklik, sağ-sol el kavrama kuvveti, bacak kuvveti, görsel-işitsel-seçmeli reaksiyon zamanı, çabukluk ve vücut yağ yüzdesi değerleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the male and female ?halay?, ?horon? and ?zeybek? Turkish Folk Dancers? physical characteristics and compare them according to their physical parameters.Totally 217 voluntary folk dancers at least 5 years experience in halay, horon and zeybek had participated to the study.In this research, age, height, weihgt, body mass index, anaerobic power, speed, flexibility, right-left hand grabbing force, leg force, vision-listening elective reaction time, anaeorobic endurance and body fat percentage of the groups had measured. The statistical analysis of data had calculated in the computer by statistical package program.