Temizlik işçilerinin meslek hastalıkları ve iş kazaları ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
The evaluation of knowledge, attitude and behaviour of cleaning workers about occupational diseases and work-related accidents
  1. Tez No: 242454
  2. Yazar: FATMA MURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada Gaziantep ili sağlık kuruluşlarında çalışan temizlik işçilerinin iş kazaları ve meslek hastalıkları sıklığı ile bu konudaki bilgi, tutum ve davranışlarının belirlenmesi amaçlanmıştır.GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmanın evreni Gaziantep ili Av. Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi ve Çocuk Hastanesi'nde çalışan temizlik işçilerinden oluşmaktadır. Temizlik işçilerinin karşılaştıkları iş kazaları ve meslek hastalıkları ile ilgili oluşturulan bir anket, araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile toplam 323 kişiden oluşan katılımcılara uygulanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar yardımıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: İn this work, the purpose is to evaluate the knowledge, attitude and behaviour of cleaning workers who work at health establishments in the city Gaziantep because of the prevalence of those.MATERİEL AND METHOD: The research consists of cleaning workers who work at Av. Cengiz Gökçek State Hospital in Gaziantep. A survey composed about occupational diseases and work-related accidents that cleaning workers do encounter with is carried out by the researcher using a face to face method to a panel of 323 people. The obtained data is evaluated with the help of a computer.