Adolesan taekwondocuların fiziksel ve motor gelişimlerinin incelenmesi
Examining physical and motor development of adolescent taekwondo players
- Tez No: 242455
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırmada düzenli olarak taekwondo antrenmanları yapan adolesanların, fiziksel ve motor gelişimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Araştırmaya, 10 ile14 yaşları arasında bulunan 87 bayan, 65 erkek olmak üzere toplam 152 taekwondocu gönüllü olarak katıldı.Araştırmada katılan gönüllü sporcuların düzey, yaş, boy, kilo, BKİ, müsabaka kilosu, kuşak, dikey sıçrama, sürat, sağ el pençe kuvveti, sol el pençe kuvveti, bacak kuvveti, Mak.VO2, denge süresi, denge puanı, sağ el ses reaksiyon zamanı, sağ el ışık RZ, sol el ses RZ, sol el ışık RZ, seçmeli ışık RZ, ayak ses RZ, ayak ışık RZ, vücut yağ yüzdesi, anaerobik dayanıklılık, kalça fleksiyonu, kalça ekstansiyonu, kalça internal rotasyon, kalça eksternal rotasyon, diz fleksiyonu, diz ekstansiyon parametreleri ölçüldü. İstatistik analizlerde; grupların ortalamaları ve standart sapmaları hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In the examination it was generally purposed to examine physical and motor developments of adolescents that make physical taekwondo training regularly.Totally 152 taekwondo players whose 87 were female and 65 were male between 10-14 years old participated in the examination voluntarily.It was measured level, age, height, kilo, body mass index, kilo of competition, BKİ, speed, claw force of right hand, claw force of left hand, leg force, Max.VO2, balance duration, balance point, voice reaction time of right hand light reaction time of right hand, voice reaction time of left hand, light reaction time of left hand, selective light reaction time, foot voice reaction time, foot light reaction time, fat percentage of body, anaerobic endurance, hip flections, hip extension, hip internal rotation, hip external rotation, knee flections, knee extension parameters of the volunteer sportsmen that participated in the examination.In statistical analysis, it was calculated averages of groups and their standard deviations.