Normal ağız florasının incelenmesi ve bazı antibakteriyel ajanların flora üzerine etkileri
- Tez No: 24247
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
42 VI. ÖZET Bu çalışmamızın amacı ağız florasını oluşturan organizmaların total sayılarını bulmak ve bazı antibakteriyel ajanların bu flora üzerine etkilerini araştırmak olmuştur. Bunun için mikroorganizmalar; hem direkt sayımla, hem de besiyerinde üretilerek total sayıları bulunmuştur. Bu sayım sonuçları bize daha önce yapılan klinik deneylerin sonucu gibi, direkt sayım metodunda yüksek değerleri vermiştir. Ayrıca daha önce kanıtlanmış olan Chlorhexidine gluconate' m etki gücü bu çalışmada da saptanmıştır. Preparatlar kullanılmadan önce, her deneğin normal ağız florasını saptanmıştır. Bunun için deneklerden alınan tükürük örnekleri seyreltme metodu ile Brain Heart Infusion Ağara ekimleri yapılmıştır. 37°C'de 48 saatlik inkübasyondan sonra yapılan sayımlarla bakteri kolonileri sayılmıştır. Bundan sonra preparatlarla uygulamaya geçtik. Deneme için aynı denekler kullanıldığından ağız gargaralarını 20 gün arayla kullanılmıştır. Uygulamadan hemen ve 2 saat sonra alınan örnekler yine seyreltme yöntemi kullanılarak ekim yapılmış ve 37*C'de 48 saat inkübasyondan sonra koloni sayımları yapılmıştır. Çalışma sonucunda, uygulandıktan hemen sonra kalıcı floradaki en büyük azalmayı %75.54'lük bir değerle klorhegzidin gluconat ' in yaptığı bulunmuştur. Bu preparatı43 %46.91'lik değerle poviod iod ve son olarak da %17.00'lık bir düşüşle Monofloura fosfat içeren ticari bir diş macunu izlemiştir. Yine 2 saat sonraki azalmalarda, Chlorhexidine %65.50'lik bir azalma yapmıştır, %34.44'lük bir azalma ile poviod-iod ikinci, %14.89'luk azaltma ile ticari dişmacunu üçüncü sırayı almıştır. Çalışmamız sonucunda, uygulanan ajanlar içinde en etkili ajanın Chlorhexidine olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
43 %46.91'lik değerle poviod iod ve son olarak da %17.00'lık bir düşüşle Monofloura fosfat içeren ticari bir diş macunu izlemiştir. Yine 2 saat sonraki azalmalarda, Chlorhexidine %65.50'lik bir azalma yapmıştır, %34.44'lük bir azalma ile poviod-iod ikinci, %14.89'luk azaltma ile ticari dişmacunu üçüncü sırayı almıştır. Çalışmamız sonucunda, uygulanan ajanlar içinde en etkili ajanın Chlorhexidine olduğu saptanmıştır.45 highest decrease in the permanent flora. Poviod-iod with the value of 4 6.91% and finally a commercial tooth paste which includes monof lourophosphat were followed with a decrease of 17.00%. In the decresses of two hours later., chlorhexidine again causes a decresse of 65.50%; poviod-iod with a decrease of 34.44% takes in the second order and a commercial toothpaste with a decrease of 14.80% takes in third order. At as a result of our work, it has been found the most effective agent was chlorhexidine gluconate among the agents thatwere used by us.