Gediz havzasındaki bazı yörelerde yüzey drenajına neden olan ekstrem yağışların degerlendirilmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 24248
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
- 107 SUMMARY The purpose of this study was to determine mathematical distribution models of extrem rainfalls occuring in various durations provided that there isn't serial dependency among the extrem rainfall values, and to try to estimate maximum rainfall intensities for standart durations observed in various reccurence intervals, and to develop Intensity - Duration -Frequency formulas for the research area by using results from the research. In the research, maximum rainfall amounts recorded for 8 standart durations between 1957 and 1987 were changed into intensity values, and then arranged in descending order. By utilizing statistical sequences, the frequencies of maximum rainfall intensities for the standart durations were computed with Weibull, Chegodayev and Tukey formulas, and some of the probability distributions namely, Normal, Logaritmic normal, Gumbel and Logaritmic Pearson Tip III. Thei~e were significant differences between frequency durations which were determined according to Weibull, Chego dayev and Tukey formulas. These differences were decrease from large rainfall values to small. In addition to this, the differences were more significant for larger rainfall values. The recurrence intervals of aritmetic means of maximum rainfall intensities for the standart durations which were computed by using Weibull, Chegodayev and Tukey formulas ran ged between 2.2 and 2.5 years for all the standart durations. Maximum rainfall intensities for the standart durations- 105 - sında olmuştur. Çeşitli tekerrür sürelerinde meydana gelebilecek stan dart süreli maksimum yağış şiddetleri Weibull noktalama eşit liği kullanılarak grafiksel olarak ve genel frekans eşitli ğinden yararlanılarak analitik olarak Normal, Lognormal, Gum bel ve Log-Pearson Tip III olasılık dağılım modellerine göre ayrı ayrı saptanmıştır. Sözkonusu dağılımlara göre hesaplanan 2 yıl, 5 yıl ve 10 yıl tekerrürlü 8 standart süredeki maksi mum yağış şiddetleri arasında önemli farklılıklar çıkmamış tır. Gumbel dağılım modeline göre saptanan standart süreli maksimum yağış şiddetleri genellikle diğer dağılımlara göre saptanan standart süreli maksimum yağış şiddetlerinden daha büyük o 1 muş tur. Standart süreli maksimum yağış şiddetlerine uyan teorik dağılım modeli Kolmogorov-Smirnov test yöntemiyle belirlen miştir. % 5 anlamlılık düzeyine göre yapılan test sonucunda gözlem verilerine en zayıf uyumu Normal dağılımın, en iyi uyu mu da Gumbel dağılımının gösterdiği ortaya çıkmıştır. Dolayı sıyla muhtelif süreli maksimum yağış şiddetlerinin tekerrür sürelerinin ya da muhtelif tekerrürlerde gelebilecek yağış şiddetlerinin saptanmasında Gumbel dağılım modelinin kulla nılması önerilmiştir. Araştırma sonunda; yağış şiddetlerinin zaman ve teker rürle değişimleri göz önüne alınarak bölgede yapılacak taşkın kontrolü ve drenaj sistemleri gibi su yapılarının projelendi rilmesinde temel bir hidrolojik girdi olan belirli süre ve