Leishmania tropica üzerine Kayseri propolisinin antileishmanial aktivitesinin araştırılması
İnvesigation of antileishmanial activity of Kayseri propolis against Leishmania tropica
  1. Tez No: 242503
  2. Yazar: SONGÜL ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÖZBİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Leishmania, Kinetoplasteae sınıfında ve Trypanosomatida ailesinde yer alan intrasellüler yaşayan doku parazitidir. Kutanöz leishmaniasis ülkemizde Güneydoğu Anadolu Bölgesi' nde endemiktir ve genellikle etken olarak Leishmania tropica izole edilmektedir.Propolis, bal arıları tarafından bitkilerden toplanan ve mumla karıştırılarak kovan içerisinde birçok amaca yönelik olarak kullanılan doğal bir üründür. Son zamanlarda propolisin çeşitli biyolojik aktiviteleri araştırmacıların yoğun ilgisini çekmektedir. Leishmaniasis tedavisinde rutin olarak kullanılan antimon bileşiklerinin yan etkilerinin fazla olması nedeniyle bu hastalığın tedavisi için alternatif tedavi araştırmaları devam etmektedir. Literatürde propolisin Leishmania paraziti üzerine etkisini gösteren sınırlı sayıda çalışmaya rastlandı. Bu çalışmada, propolisin Leishmania tropica parazitine karşı antileishmanial etkinliği değerlendirildi ve leishmaniasis tedavisinde kullanılan sodyum stiboglukonatın etkisi ile propolisin etkisi karşılaştırıldı. Kayseri' den toplanan propolisin Leishmania tropica paraziti üzerine etkisi mikroskobik gözlem, mikrobroth dilüsyon yöntem ve türbidometrik yöntem ile incelendi. Mikroskobik gözlem ve mikrobroth dilüsyon yöntemi ile propolisin 32 µg/ ml konsantrasyonundan itibaren Leishmania tropica' yı inhibe ettiği gözlendi. Ayrıca, propolis konsantrasyonu ve inkübasyon süresi arttıkça propolisin antileishmanial etkisinin arttığı belirlendi. Sodyum stiboglukonat ile propolis etkinliği karşılaştırıldığında, propolisin düşük konsantrasyonlarda bile etkili olduğu tespit edildi.Sonuç olarak, yan etkisi olmayan doğal bir ürün olan Kayseri propolisinin çok küçük konsantrasyonlarda bile Leishmania tropica' ya karşı etkili olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Leishmania is an intracellular tissue parasite which belongs to the order Kinetoplastea and the family Trypanosomatidae. Cutaneous leishmaniasis is endemic in the Southern East Anatolia Region in our country and Leishmania tropica is usually isolated as agent.Propolis is a natural product, which is collected from plants then mixed with wax by honey bee and used for various purposes in the hive. In recent years, many biological activities of propolis have aroused the interest of researchers. Alternative therapy researches continue because of many side effects of antimony compounds that were used routinely for treatment of leishmaniasis.Limited studies that show effects of propolis against Leishmania parasite exist in literature. In this study, the antileishmanial effect of propolis against Leishmania tropica parasite was evaluated and its effect with that of sodium stibogluconate, which is used treatment of leishmaniasis was compared. The effect of propolis collected from Kayseri was investigated against Leishmania tropica by microscopic examination, microbroth dilution and turbidometric assay.It has been observed with microscopic examination and microbroth dilution assay that the propolis inhibited Leishmania tropica beginning from 32 µg/ ml concentration. Also, it was determined that the antileishmanial effects of propolis increased with the increasing concentrations and incubation periods. When the activities of propolis and sodium stibogluconate were compared, it was determined that propolis is more effective than sodium stibogluconate even in low concentrations.In conclusion, it has been shown that Kayseri propolis which is a natural product and has no side effects, were as effective against Leishmania tropica, even in low concentrations.