Fotodinamik tedavinin leishmania tropica üzerine olan in vitro etkisi
In vitro effect of photodynamic therapy on leishmania tropica
- Tez No: 419881
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DİNÇER BİLGİN, PROF. DR. HATİCE ERTABAKLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Parazitoloji, Biophysics, Parasitology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Phelebotomus türü sineklerle bulaştırılan ve“Şark Çıbanı”olarak adlandırılan kutanöz leishmaniasisin (KL), ülkemizde etkeni sıklıkla Leishmania tropica'dır. Fotodinamik tedavi (FDT) fotosensitif ajan ve görünür dalga boylarında ışığın birlikte kullanarak, moleküler oksijen varlığında başlıca singlet oksijen oluşturmasıyla hedef hücrelerde nekroz ve/veya apoptozise yol açan bir tedavi yöntemidir. Bu çalışmada KL enfeksiyonlarının etkeni olan L.tropica promastigotlarında metilen mavisi (MB), toluidin mavisi (TB), kloralimünyum fitalosiyanin (AlClPc) ve feoforbid a (Pa) kullanarak FDT'nin etkinliğinin in vitro olarak araştırılması amaçlanmıştır. Parazitler bir saat boyunca artan konsantrasyonlarda MB, TB, AlClPc ve Pa ile inkübe edildi. Ajanlar besiyerinden uzaklaştırılıp PBS ile yıkandı ve PBS eklenen parazitlere 30 dakika boyunca beyaz diyot ışık uygulandı. Metilen mavisi, toludin mavisi, alüminyum ftalosiyanin ve feoforbid a konsantrasyonlarının fonksiyonlarının L.tropica promastigotları üzerine etkisi 26°C'de 18 saat inkübasyondan sonra; hücre canlılığı, morfolojik değişiklikler ve apoptotik deneyler ile değerlendirilmiştir. FDT etkinliği kontrol grubu, ışık + ajan veya yalnız ajan uygulaması ile yapılan tüm deneyler için değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Leishmaniasis is a vectorborne disease transmitted by Phlebotomus species and the cuteonus form (CL) of disease is known as“Şark Çıbanı”. Leishmania tropica is the most often agent of cutaneous leishmaniasis (CL) in Turkey. Photodynamic therapy (PDT) is a treatment which uses of a light-sensitive drug (a photosensitiser) in combination with light of a visible wavelength, to destroy target cells (canserous and non-cancerous) by generating mainly singlet oxygen in the presence of molecular oxygen. In this study, we investigated the effects of PDT using different photosensitizers, namely methylene blue (MB), toluidine blue (TB), alüminum ftalosiyanin chlorid (AIClPc) and pheporbide a (Pa) in L. tropica promastigotes. Parasites were incubated with increasing concentrations of TB, MB, AlClPc and Pa for one hour. After the media containing phosensitizers were removed, promastigotes were washed with PBS. Fresh PBS was added and parasites were illuminated with a white light source for 30 min. Following the irradiation of the cells, fresh growth medium was added. After incubation at 26°C for 18 h, the cell viability (analyzed using a hemocytometer and XTT colorimetric assay), morphological changes (staining with giemsa) and apoptotic assay (staining with DAPI and DNA fragmentation assay) of Leishmania tropica parasites were evaluated as a function of MB, TB, AlClPc and PPa concentration. The efficiency of PDT was investigated using irradiation+ phosensitizers, phosensitizers alone and in control group in all experiments.